Avatar uživatele
Stříbrný

Router-upřesnil by mi prosím někdo tento pojem?

Výrobce Belkin tímto označil Wi-Fi přijímáč, který se připojí přes USB do notebooku, někdo takto označuje Wi-Fi vysílač, který ji vysílá po domě, kde je pravda?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Router je jinak řečeno směrovač. Není až tak pravda, že musí mět vždycky co dočinění s wifi - bezdrátový přenos dat je jen jedna z možností jak ty data přenést.

Router si můžeš představit třeba jako počítač s operačním systémem linux, který má za úkol směrovat, nebo třeba tu malou krabičku, kterou používáme doma - v té je také taková zjednodušená verze linuxu...ta "krabička" může umět vysílat data přes wifi signál ale taky nemusí, může to být pouze kabelový router...

A zjednodušeně řečeno - co znamená směrovač? Pokud mám doma více počítačů a chci na nich mět internet, nemůžu z internetového kabelu natáhnout dvojlinku a spojit je jako žárovky. Protože každý počítač potřebuje mět svoji specifickou IP adresu...aby bylo jasné, že tyhle data patří jemu a né jinému. IP adresa verze 4 vypadá třeba takto 168.192.0.1 a maximální hodnota je 255.255.255.255 - z čehož logicky vyplývá, že systém IP adres nepokryje všechny počítače a síťová zařízení na světě, těch je na miliard mnoho. Tohle však vyřeší router - Dejme tomu, že u tvého poskytovatele máš pevnou IP adresu 194.45.84.82 , připojiš kabel tohoto poskytovatele k routeru a router udělá to, že ti nabídne celou novou síť v rozsahu těch 255.255.255.255 kombinací, tak že můžeš využít všechen rozsah...ale routr všechnu tu tvoji síť sjednotí pod IP 194.45.84.82, tak že si to představ jako strom adres, kde tvůj routr je na vrcholu a stejně tak ty a tvůj routr je někde ve stromu adres tvého poskytovatele...a tak se to špičkuje až na páteřní síť.

Nižším levelem než routr je switch, ten propojuje síťové prvky (počítače), ale však neumí směrovat, ovšem považuje se za aktivní prvek, protože k tomu používá nějakou logiku...

A ještě nižším levelem je hub, který narozdíl od switche je jen jakási výše zmiňovaná drátová spojka...
Doplňuji:
(to jsem podal vysvětlení na protokolu TCP/IP, ale těch pravidel je i mnoho jiných, jako třeba starý IPX nebo novell, atd...)

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

úplně přesně je to ta krabička, která mi bliká támhle venku za oknem na zdi :{)>


Avatar uživatele
Bronzový

Vlastně ono je to tak že Router je ta krabička která vysílá technologii Wi-Fi (bezdrátový přenos paketů) - Wi-Fi jako přijímač se mi zdá spíš jako AP bod.


Avatar uživatele
Stříbrný

Router je zařízení, které umí přesměrovat TCP/IP provoz. To znamená, že typicky je bránou k místní síti a příchozí provoz ze sítě WAN přesměrovává na jednotlivé uzly LAN sítě, podle toho, kterému uzlu komunikace patří. Jestli to udělá "drátěnou" cestou (pomocí UTP kabelů), "vzdušnou" cestou (wi-fi) nebo jakoukoliv jinou (třeba optika) je nepodstatné. Váš přístroj, pokud se připojuje do notebooku USB spojem, by měl mít ještě i jiné možnosti, buď LAN porty nebo wifi systém v režimu AP.
Doplňuji:
http://cs.wikipedia.org/…

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Počítače a internet

Zlatý Bedy 1527
Zlatý Michal Kole 1198
Zlatý mosoj 1063
Zlatý Hlada 972
Zlatý ge0rge 954
Zlatý gecco 905
Zlatý led 885
Zlatý www 829
Zlatý badisko 818
Stříbrný cochee 684

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.