wiera

Rosení starých oken

Dá se nějak zabránit, nebo alespoň omezit nadměrné rosení dvojitých oken? Máme ještě na jedné straně domu stará dvojitá okna a v zimě není ani vidět skrz, jak jsou stále mokrá. Když nechám vnější křídlo otevřené, tak je to samozřejmě o trochu lepří,ale tak se to nedá řešit stále, protože nejen že uniká teplo,ale také bydlíme v přízemí a pod okny je chorník, takže by sem mohl někdo vlést. Nemáte nějakou vychytávku, jak to vyřešit, nebo tedy alespoň zlepšit? Co třeba tableta ceresitu, nebo něco, co pohlcuje vhlko, které se dostává mezi skla zřejmě špatně těsnícím oknem, nebo možná i zdmi:

Nejlepší odpověď
rosinka

Tak já, protože jsem rosinka, vám poradím…;-)) dělám si srandu… Víte, zažila jsem to samé, resp. dcera, minulou zimu. Dělala všechno možné a okna se pořád rosily. Ceresit pomohl vlhku v bytě, hadr proti rosení, pomáhal, ale musel se používat skoro pořád. Přes ty staré okna prostě fouká a tak to kondenzuje. Zkusit ty okna co nejvíce utěsnit, nalepit na ně ty pásky s molitanem, pokud se dají zavírat, otvírat ještě normálně.

Další odpovědi
venkovan

Hodně pomůže těsnění rámu na okně do místnosti.
Kupte si raději silikonové – „hadičku“ a nalepte. Podívejte se na web, někde najdete jak správně těsnění nalepit. Dělá se u toho dost chyb. Hadička – profil se celkem dobře zmáčkne podle velikosti mezery a má podstaně vetší životnost než molitanová těsnění. Ale i dražší. Další možnost je silikonové (tzv. „švédské“)těsnění vložit drážek které se do rámu vyfrézují. Frézka se někdy nechá sehnat a nebo to dělají různé firmy.
Poslední možnost je výměna oken, ale to je investice za mnoho destítek, respektive i stovek tisíc. I když lze i postupně a nebo sehnat dotaci na výměnu, což je velký byrokratický „opruz“.

cukrar

wiera, je potřeba zamezit vnikání vlhkého vduchu mezi okna. To je podle stavu oken a kvality práce. Osobně doporučuji silikonovou hadičku a lepit neutrálním silikonem.