ven.cik

Romantismus nebo realismus ?

Patří dílo K. H. Borovského Tyrolské Elegie do romantismu nebo už do realismu ?

Nejlepší odpověď
annas

Poznámka. Jmenuje se Karel Havlíček, takže příjmení Havlíček se nezkracuje.. Blrovský je přídomek podle místa narození. Tak podepisoval své články.

Uvědomte si, co je romantismus a v které době se objevil, kdy K. Havlíček žil., jaké měl názory.? Přece se snažil pavdivě zachytit společnost a kritizoval ji.

Domníváte se, že když popisuje v Tyrolských elegiích zatřčení a deportaci do Brixenu, že to byla „procházka růžovým sadem“?

"Jsemť já z kraje muzikantů,
na pozoun jsem hrál,
a ten pořád ty vídeňské pány
ze sna burcoval.

By se po svých těžkých prácech
hodně vyspali,
jednou v noci kočár policajtů
pro mne poslali.

Dvě hodiny po půlnoci -
když na třetí šlo,
tu mi dával žandarm u postele
šťastné dobrýtro."
atd.

Ukázka z knihy ze stránky
http://www.lis­tovani.cz/reper­toar/ukazky-z-knih/item/tyrolske-elegie.html

Další odpovědi
da ny

Jeho dílo se většinou řadí do realismu.
Doplňuji:
aldaril.ic.cz/sko­la/cj/06.doc