Nikča

Romance pro křídlovku – charakteristika?

Prosím o charakteristiku hl. postavy Františka. Děkuji za pomoc
Doplňuji:
Romance pro křídlovku, samozřejmě :)

Nejlepší odpověď
panenka

Je to lyrický příběh z mládí, příběh první básníkovy lásky. Jednotlivé fáze jsou přísně datovány. Příběh začíná v noci 28.srpna 1931. Dvacetiletý chlapec František sedící v okně otevřeném do vůně noci bdí i proto, že ho porvé zaplavil cit mladé lásky. Poznal mlaadičkou Terinu, patnáctileté děvče od kolotoče, a cit, který v něm vytryskl, dal mu zapomenout na vztah k živé Tonce. František Terinu poprvé políbil, ona se však odtáhla a ptala se ho, zda má dívku. On Tonku zapřel. Po třech letech Terina opět přichází na Lešanskou pouť. Schůzky mladých milenců u Sázavy končí roztržkou. Terina si totiž v žertu nasadila čepici žárlivého Viktora od kolotočů, v níž přinesla třešně. Chlapec na ní vidí nejen tu nenáviděnou Viktorovu čepici, ale vůbec to, co ji spojuje s jiným světem. Na okamžik ztrácí schopnost vidět ji očima své lásky. Pocit zklamání vybíjí tím, že ji uhodí čepicí do tváře. Terina pak na další schůzku nepříjde. Při příští pouti mají opět přijet kolotoče, František se na Terinu těší, ale když přišel ke kolotoči, Viktor mu sdělil, že zemřela v zimě na záškrt. Po letech se básník sejde s Viktorem v hospodě a oba si vyjeli traktorem na lešanskou náves a nevzpomínají na tu, která z nich udělala soky

Zdroj: http://www.ma­turita.cz/refe­raty/referat.as­p?id=749&page­Title=Hrubín, František – Romance pro křídlovku

Další odpovědi
annas

Jen dodávám, že tato básnická lyrickoepická skladba je vrcholným dílem Františka Hrubína a jmenuje se ROMANCE PRO KŘÍDLOVKU, NE PRO KŔIDLOVKY.

Nikča

A ano vím, že je to pro křídlovku a ne křídlovky, proto je pod otázkou doplnění :)

rynek878

Nikča, vyžaduje vždy velice přesnou odpověď,ale ještě jsem nezaznamenal, že by dobrou odpověď ohodnotila.

Nikča

Vždy když mi odpověď přijde dobrá, hodnotím ji tak… Možná jste se jen špatně podíval:)

Nikča

Děkuji, ale potřebuji charakteristiku hlavní postavy, ne obsah…