dgfdgf

Byl Rodrigo Borgia, mimo jiný, známej taky vysokou inteligencí?

Nejlepší odpověď
annas

Rodrigo Borgia byl nejen inteligentní, také výmluvným řečníkem, mecenášem krásných umění a velmi dobře věděl, jak dosáhnout svých cílů. V době, kdy se stal papežem, také nejbohatší muž Evropy.

Jeho soukromý život byl neomluvitelný.

"Chová se spíš jako renesanční kníže než jako kněz. Sám se také pokládá především za panovníka církevního státu v centrální Itálii a teprve potom až za křesťanského duchovního šéfa. Celých 20 let veřejně žije s Vanozzou de Cattanei (1442–1518), matkou svých dětí – Juana, Cesara, Lucrezie a Jofrého. Jako papeži nic Alexandrovi nebrání v tom mít milenky a protěžovat příbuzné.

Tento nešvar ostatně v té době poznamenává pověst i jiných papežů a kardinálů. Borgiův „škraloup“ vězí především v jeho původu – v tom, že je v Itálii cizincem (Po Holanďanovi Hadriánovi VI., který vládl v letech 1522–1523, na papežský stolec usedne opět cizinec až v roce 1978 – Polák Jan Pavel II.). atd."

http://borgio­ve.cz/histori­e/rodrigo-borgia-papez-ktery-kasle-na-celibat/

Další odpovědi
Drap

Byl to kontraverzní papež, nebo alespoň tak je chápán. Myslím, že o žádném papeži se nedá říct, že měl nízkou inteligenci.

Kepler

Klasický blbec to asi nebyl, i když se narodil z incestu (tedy jestli bratranec – sestřenice je incest). Záleží, jak si inteligenci definujeme.
Patří k nejkontrover­znějším církevním představitelům v dějinách, a to nejen z pohledu katolických věřících. Na jedné straně byl diplomaticky obratný a organizačně zdatný, na straně druhé jeho zjevný nepotismus a nedbání zásad celibátu velmi poškodily autoritu papežství. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Alexandr_VI.

Altair-AC

Byl zabit eziem auditore