SINGO

Rodokmen – rodné listy

Kdy se začaly vydávat rodné listy? Je možnost že se někde uchovávají (třeba na matrice) a dají se vyhledat, a podle toho skládat rodokmen?
Doplňuji:
mosoj: Chápu dobře že tam budou informace jen o lidech z Třeboně a okolí? Potřeboval bych brno. Znám stránky actapublica.eu a ty jsou dobré.

Jenom mě napadlo jestly třeba nejsou zpřístupněny RL osob už zemřelých třeba od ??? do roku 1899. Protože podle nich by se hledalo lépe. Na acta publica v jedné knize bylo moje příjmení, akorát že tam bylo jen jméno (které nešlo přečíst) příjmení a rok narození nic víc…

///Případně odpovídám do diskuze///

Nejlepší odpověď
mosoj

Státní archiv v Třeboni.
Můžeš začít zde je to přístupné On line. Bohužel zdigitalizováno je zatím jenom něco.

http://digi.ces­kearchivy.cz/in­dex_main.php?lan­g=cs
Doplňuji:
Je to jenom pro jihočeský kraj.
Jo to by se to hledalo. Bohužel do archivu se může dát matriční kniha až po 100 letech.
Takže většinou jsou uloženy na OÚ, MÚ podle tehdejších farností.

Pomůže to ale v orientaci a zjištění jak a kde hledat v oblasti svého zájmu.

Další odpovědi
Mapel

Stačí se mrknout na wikipedii. Proč se nepřiznat od kud čerpám.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Rod­n%C3%BD_list

fablen

obávám se, že rodné listy Vám na matrice nezpřístupní vzhledem k zákonu na ochranu osobních údajů ☹.
Na matrice dělají zápisy do matričních knih.

hanulka11

přibližně v 30. a 40. letech 20. století se z křestních listů přejmenovaly na rodné listy

mosoj

Já jsem se se tím zabýbval asi před 3 lety.
Ano toto je jenom jihočeský kraj. Ale když jsem začínal vůbec jsem nevěděl kam se mám obrátit.
Takže rámcově. Matriční knihy starší jak 100 let jsou uloženy v těchto státních archivech.
Je třeba si zjistit který archiv archivuje pro Tvoji oblast zájmu.
Matriční knihy mladší jak 100 let jsou uloženy na dnešních MÚ či OÚ podle působnosti tehdejších farních úřadů.

Mně dělal největší problém číst v Němčině či nějaké staroněmčině. To je docela problém a za to si odborníci docela dobře nechají platit.

Jinak je dobré si ten archiv prohlédnout. Právě zde zjistíš jak co je evidováno a archivováno.

Ten člověk co začal s tou digitalizací archivu v Třeboni by měl dostat medajli !!!

mosoj

V matričních knihách je evidováno , narození, úmrtí, svatby.

Nicméně není to žádná procházka rájem a je to hrozně náročné na čas.

Jsou profíci kteří to dělají na zakázku. Samozřejmě ne zadarmo.

mosoj

Takže pro informace starší 100 let do archivu, mladší 100 let na příslušný OÚ, MÚ.