Avatar uživatele
SINGO

Rodokmen – rodné listy

Kdy se začaly vydávat rodné listy? Je možnost že se někde uchovávají (třeba na matrice) a dají se vyhledat, a podle toho skládat rodokmen?
Doplňuji:
mosoj: Chápu dobře že tam budou informace jen o lidech z Třeboně a okolí? Potřeboval bych brno. Znám stránky actapublica.eu a ty jsou dobré.

Jenom mě napadlo jestly třeba nejsou zpřístupněny RL osob už zemřelých třeba od ??? do roku 1899. Protože podle nich by se hledalo lépe. Na acta publica v jedné knize bylo moje příjmení, akorát že tam bylo jen jméno (které nešlo přečíst) příjmení a rok narození nic víc…

///Případně odpovídám do diskuze///

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: SINGO

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? mosoj, fablen, fcoop, brokol před 4487 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Státní archiv v Třeboni.
Můžeš začít zde je to přístupné On line. Bohužel zdigitalizováno je zatím jenom něco.

http://digi.ces­kearchivy.cz/in­dex_main.php?lan­g=cs
Doplňuji:
Je to jenom pro jihočeský kraj.
Jo to by se to hledalo. Bohužel do archivu se může dát matriční kniha až po 100 letech.
Takže většinou jsou uloženy na OÚ, MÚ podle tehdejších farností.

Pomůže to ale v orientaci a zjištění jak a kde hledat v oblasti svého zájmu.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Mapel

Stačí se mrknout na wikipedii. Proč se nepřiznat od kud čerpám.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Rod­n%C3%BD_list

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
fablen

obávám se, že rodné listy Vám na matrice nezpřístupní vzhledem k zákonu na ochranu osobních údajů ☹.
Na matrice dělají zápisy do matričních knih.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hanulka11

přibližně v 30. a 40. letech 20. století se z křestních listů přejmenovaly na rodné listy

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mosoj

Já jsem se se tím zabýbval asi před 3 lety.
Ano toto je jenom jihočeský kraj. Ale když jsem začínal vůbec jsem nevěděl kam se mám obrátit.
Takže rámcově. Matriční knihy starší jak 100 let jsou uloženy v těchto státních archivech.
Je třeba si zjistit který archiv archivuje pro Tvoji oblast zájmu.
Matriční knihy mladší jak 100 let jsou uloženy na dnešních MÚ či OÚ podle působnosti tehdejších farních úřadů.

Mně dělal největší problém číst v Němčině či nějaké staroněmčině. To je docela problém a za to si odborníci docela dobře nechají platit.

Jinak je dobré si ten archiv prohlédnout. Právě zde zjistíš jak co je evidováno a archivováno.

Ten člověk co začal s tou digitalizací archivu v Třeboni by měl dostat medajli !!!

před 4487 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

V matričních knihách je evidováno , narození, úmrtí, svatby.

Nicméně není to žádná procházka rájem a je to hrozně náročné na čas.

Jsou profíci kteří to dělají na zakázku. Samozřejmě ne zadarmo.

před 4487 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Takže pro informace starší 100 let do archivu, mladší 100 let na příslušný OÚ, MÚ.

před 4487 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek