Mike78

Rodičovský příspěvek

Zdravím vás,
potřebuji radu.

Ted jsem vyřizoval za manželku rodičovský, příspěvek a mam v tom trochu nejasnosti.

Manželka měla zaměstnání,kde dostávala k výplatě 11 000,– hrubého ostatní dostávala na ruku.

Teď se vyřizoval rodičovský příspěvek a my zvolili 30měśiců, první dávka přijde v lednu 2013 a poslední v září 2015.

Nejdříve mě paní úřednice tvrdila, že manželka bude dostávat 7333,– po dobu zvolených 30.měśiců.

Vzhledem k jejím příjmům mne zároveň upozornila, že možná pokud by to neprošlo, bych musel dokládat příjmy já (potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňující výši rodičovského příspěvku), který by to nějak dorovnal. Sice jsem tomu vůbec nerozuměl, ale paní mě potvrdila, že o nic nejde jen doložím lejstro a částka bude stejná, pak v jsem pochopitelně neviděl žádný problém.
Ovšem druhý den mi paní volá a tvrdí mě, že na těch 30. měsíců to bude dělat nepamatuji si přesně cca. 6600,– což je celkem velký skok. A mě by zajímalo proč to tak je?
nějaké informace jsem postřehl a to že rodičovský příspěvek bude rozpočítán z celkové částky 220.000 Kč podle délky zvolené varianty.

My jsem zvolili délku 30.měícu tedy pokud se nepletu 220 000kč : 30měs. a to je 7333kč

Vyznáte se v tomto někdo?

Máte nějakou informaci, či radu?

Moc děkuji Michal

Nejlepší odpověď
pusinka50

Pro výši rodičovského příspěvku od r. 2012 je vždy určující vyšší průměrný hrubý měsíční příjem jednoho z rodičů (pokud matka vydělává 15 tisíc a otec 20 tisíc, rodičovská se odvíjí od příjmu manžela).

Pokud do kalkulačky zadáte jednou příjem například 20 tisíc a podruhé 50 tisíc, nebuďte překvapení, že se výpočet nezmění. Rodičovská má svůj maximální strop na hrubém měsíčním příjmu 16 429 korun. Pokud berete více, dostáváte stále stejně.

Tato kalkulačka – viz link – to počítá tak, jak říkáte, takže buďte nekompromisní a žádejte vysvětlení, paní nemusí být dobře informovaná, odborníci ve svém řemesle v naší republice už nějak vyhynuli.

http://www.pe­nize.cz/rodicov­sky-prispevek/223792-kalkulacka-rodicovskeho-prispevku-zmeny-od-roku-2012