Slecna 007

Rodičovská dovolená tzv. prodloužená:

Dobrý den, mám dvě děti ve věku 3 a 5 let. Starší dítě je hendikepováno, pobírám příspěvek na péči III. st. S mladším končím rodičovskou dovolenou. Chtěla bych se zeptat, zda ještě existuje institut prodloužené RD? Do práce nemohu, nemám kam a se starším dítětem by to ani nešlo. Co to pro mně znamená? Budu tedy v domácnosti, ale chtěla bych vědět v jakém statutu? Tedy už ne matka na MD/RD (pokud ta prodloužená již neexistuje), nebo nezaměstnaná, nebo na ÚP?
Bohužel, moje situace je značně tristní a chytám se všech stébel. Za odpovědi mockrát děkuji.

Odpovědi
ivzez

Zdá se, že zaměňujete rodičovskou dovolenou (= omluvené volno na péči o dítě; zaměstnavatel může podle zákoníku práce poskytnout RD max. do 3 let věku dítěte) s rodičovským příspěvkem (sociální dávka, kterou vyplácí kontaktní místo úřadu práce).

Rodičovskou dovolenou (RD) mohou čerpat pouze zaměstnané ženy (zaměstnaní rodiče). Zaměstnavatel nikdy nemohl RD poskytnout na delší dobu než do 3 let věku dítěte.

Jste-li zaměstnána, můžete zaměstnavatele požádat o poskytnutí neplaceného volna na potřebnou dobu, ale zaměstnavatel není povinen žádosti vyhovět.

Nejste-li zaměstnána, jste rodičem pečujícím celodenně o dítě/děti a pobírajícím rodičovský příspěvek (RP). Po skončení pobírání RP budete nadále rodičem pečujícím celodenně o jedno dítě do 7 let nebo o dvě děti do 15 let. Zdravotní pojištění za Vás nadále bude hradit stát, ale budete muset zdravotní pojišťovně doložit, že pečujete o děti.

Zkuste si do „své“ zdravotní pojišťovny zavolat a dohodnout se, co/jak máte doložit.

Nemůžete-li nastoupit do zaměstnání, nejste uchazečem o zaměstnání,
a ÚP by Vás podle mne ani neměl zaevidovat. Ono by to pro Vás asi ani nemělo smysl, protože by Vás ÚP po prvním odmítnutí zprostředkované práce sankčně vyřadil.

Zkuste si s rodnými listy obou dětí a s lékařskou zprávou od lékaře staršího dítěte zajít na kontaktní místo ÚP, měli by Vám tam poradit, jaké další možnosti ev. máte.