bobánek

Rodí se klíště infikované?

Nejlepší odpověď
annas

Jak se to vezme.

Koloběh viru klíšťové encefalitidy v přírodě probíhá zpravidla tak, že první vývojové stadium klíšťat – bezpohlavní larva – se nakazí sáním krve od infikovaných drobných polních a lesních hlodavců, v nichž virus dlouhodobě přežívá a rozmnožuje se. Jsou to tzv. rezervoárová zvířata (myši, zajíci, veverky) žijící na okrajích lesů, na mýtinách a v křoví podél luk. Infekce pak přetrvává i v dalších vývojových stadiích klíštěte, tedy v nymfách i pohlavně vyspělých dospělých jedincích, kteří jsou následně celoživotně nosiči viru. Infikovaná nymfa přenese sáním krve nákazu na dosud zdravé lesní živočichy (např. srnce, jezevce, lišky, ptáky) a domácí zvířata pasoucí se v lese a na jeho okraji (kozy a ovce). Každé z vývojových stadií klíštěte – u dospělých jen samičky – saje krev pouze jednou. Po nasátí odpadnou na zem a pod listím dochází během měsíců k jejich další přeměně. Člověk je konečným článkem šíření nákazy – nakazí ho infikované klíště sající krev, ale k dalším nákazám od nemocného člověka již nedochází.

Zdroj: http://pozorklis­te.cz/text-kliste

Další odpovědi
beer

Jen malinko upřesním:
Klíště se nerodí, ale líhne se z vajíčka, jsou to roztoči. Vylíhne se NEINFIKOVANÁ LARVA.
Ostatní bylo již uvedeno.