lukasstork

jaká mohou být rizika při prodeji na dobírku ????

Ahoj chtěl jsem se zeptat jestli znáte nejaka rizika při prodeji na dobírku napr elektroniku díky

Nejlepší odpověď
Hamon

Jaka elektronika by mela pri prodeji na dobirku predstavovat riziko?
Rizikem je, ze kupujici zasilku neprevezme.
Dalsi rizika jsou ruzna v zavislosti na postaveni prodejce a stavu veci. Podnikatel napr. nese riziko poskozeni veci, kdy skoda pujde za nim.

Hykam

arygnoc: krásně napsané, jak by si to každý představoval, ovšem nepravdivé.
Je jedno, jestli se zásilka převezme na poště nebo od doručovatele, v obou případech je třeba nejdříve zaplatit a potom můžete balík rozbalit před doručovatelem, který bude maximálně svědčit při příjezdu policie. V žádném případě Vám pošťák ani žádný jiný doručovatel NEVRÁTÍ peníze. Oni jsou pouze přepravci, NERUČÍ za obsah balíčku.
Navíc to není nejbezpečnější platba při nákupu po netu, ale měla by to být platba převodem, kdy při podvodu banka může převedené peníze převést zpět (ale musí to být z účtu na účet, ne kartou)

Jinak otázka zněla při prodeji, což se ztotožňuji s Hamon

arygnoc

Hykam

praxou overené.
Pošta má POVINNOSŤ zásielku prevzať naspäť – preto treba zásielku preberať na pošte.

je to preto, aby nevznikla poškodenému (príjemcovi) škoda – pošta tým pádom nemá škodu (je iba prepravca a prijatím platby za posvodnú zásielku by sa nezákonne obohatila, pretože polícia by platbu stopla), príjemca nemá škodu a polícia má robotu ísť po podvodníovi.

takže tu nejde o ručenie za obsah balíčku (za to pošta skutočne nezodpovedá), ale za zodpovednosť spôsobenej škody spolupáchateľstvom – lebo úradník na prepážke sa dozvedel, že sa jedná o podvodnú zásielku.

verte tomu, je to overené v praxi, mám dokonca, že aj niekde na aukre je odkaz na nejaký článok o tejto problematike.

a tu je tiež nejaká diskusia ( https://webtrh­.cz/158627-podvod-dodani-baliku-dobirku ), tu rozcestník ( https://www.go­ogle.co.uk/se­arch?q=podovd+na+dob%C3%­ADru&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial&client=fi­refox-a&channel=sb&gfe_r­d=cr&ei=x7A_U9KlGY­rY8geQw4GYCw#chan­nel=sb&q=site:cz+pod­vod+na+dob%C3%A­Drku&rls=org.mo­zilla:cs:offi­cial&safe=off ), určite nájdete kopec potvrdení môjho tvrdenia.

všetko je to iba o tom, že balík treba preberať a otvoriť pred zamestnancom pošty, najlepšie za prítomnosti svedkov.

arygnoc

takmer žiadne.

priamo na pošte – nepreberajte od doručovateľa, ale na pošte, treba zásielku rozbaliť (u okienka, kašlite na tých za vami stojacich) a zistiť, či obsahuje očakávaný tovar.
ak tak nie je (podvod), privolajte políciu (mobilom) alebo o to požiadajte úradníka (no, častejšie úradníčku) u prepážky.
trvajte na vrátení peňazí a prebratie zásielky poštou naspäť – máte na to právo.
Pošta potom zásielku buď vracia ako nedoručenú a s potvrdením o úradnom otvorení zásielky, alebo ju zabaví polícia ako predmet doličný, polícia začína podnikať kroky proti páchateľovi podvodu.
na vás je potom už iba svedectvo.

je to najbezpečnejší spôsob nákupu (platby za nákup) z internetu.