hubenej

rizeni bez rp. pod vlivem alkoholu

dobry den. Chtel bych se optat byl jse v loni v breznu odsouzen odsouzen za rizeni bez R.P. pod vlivem alkoholu k souhrnemu trestu odneti svobody v trvani 6 mesicu nepodminene. odvolal jsem se ke krajskemu soudu ktery probehl 4.11.2009 ktery rozsudek potvrdil,ale cekal jsem na pisemne usneseni.Dne 15.2.2010 mi prisel nastup trestu a to ke dni 1.3.2010. Dnes 16.2.2010 jsem obdrzel usneseni krajskehosoudu kde stoji ze mohu podat dovolani prostrednictvim advokata.Zajimalo by me jestli kdyz podam dovolani musim nastoupit do vykonu trestu coz mi bylo dnes ustne zdeleno na ok.soude v Teplicich a bylo mi ihned predano do rukou predvolani k hlavnimu jednani o snizeni trestu na den 9.3.2010. Tak nevim co vlastne mam delat po novele zakona. Dekuji za odpoved pripadnou radu.

Odpovědi
standa

Vypadá to složitě, ale případ je celkem jednoduchý:

  1. spáchal jste trestný čin, na který se později uplatnila novela trestního zákoníku
  2. tato novela umožňuje, aby soud rozhodnul o případném zkrácení souhrnného trestu
  3. avšak do doby než nabude právní moci to poslední rozhodnutí (9.3.2010), tak se musí postupovat tak, jako kdyby toto poslední rozhodnutí neexistovalo a musí se respektovat předcházející pravomocná rozhodnutí
  4. posledním pravomocným rozhodnutím je usnesení krajského soudu, který potvrdil rozsudek první instance a vy jste povinen nastoupit trest v uvedeném termínu 1.3.2010
  5. máte však možnost již dnes podat okresnímu soudu návrh na odklad nástupu k výkonu trestu z důvodů nově nařízeného jednání o případném zkrácení trestu.
  6. soud však žádosti o odklad nemusí vyhovět… a vy 1.3. musíte nastoupit k výkonu trestu s tím, že dne 9.3. se zúčastníte soudního jednání, na kterém se nejspíš dozvíte, že váš 6ti měsíční trest bude zkrácen např. na 3 měsíce.
  7. Pokud výkon trestu nastoupíte (ať již na 6 nebo méně měsíců), tak určitě po půlce odpykaného trestu podejte soudu žádost o podmínečné zrušení výkonu trestu…

btw. Akt „dovolání“ je opravný prostředek proti již pravomocnému usnesení (od odvolacího soudu), ve kterém se můžete domáhat určité nápravy, pokud došlo k procesním chybám předchozích jednání… ALE usnesení proti kterém podáváte dovolání je již pravomocné a vykonavatelné.

Pokud již bylo nařízeno to poslední stání (9.3.), tak žádné dovolání podávat nemusíte

nicasca

Jdi na nejbližší soud a všechno jim to tam řekni tak jako jsi to teď vypsal,nemusíš se bát od soudu tě nikdo do basy neodveze,nebo vem pětikilo a jdi za advokátem, v poslední řadě máš možnost nechat si vystavit neschopenku,v tom případě vzhledem k minimální ohrožení společnosti,tě nikdo nahánět nebude,máš regulérní odklad,minimálně do konce nemocenské zjistit si jak se věci mají,tady ti můžem poradit,ale ty si to musíš osobně zařídit,hodně zdaru,já to mám za sebou…,