laruska

Řízení bez ŘP – jaký hrozí trest?

Dobrý den, mám dotaz ohledně jízdy bez řidičského průkazu. Přítel nasbíral 12 bodů a byl mu odebrán ŘP. Z vážných důvodů sedl za volant (za 1 měsíc by mu byl ŘP vrácen ☹ ) a byl zastaven namátkovou kontrolou. Byl u výslechu a nyní čekáme co bude dál. Můžete mi říct, co mu v takovém případě hrozí? Prý neměli v evidenci zákaz řízení u jeho osoby jen zadržení ŘP. Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
standa

NASBÍRÁNÍ 12 BODŮ

  • automaticky nastupuje zákaz řízení nejméně na 12 měsíců
  • k vrácení ŘP je nutné přezkoušení
  • tento ´trest´ nelze krátit na polovičku
  • finanční pokuta se vztahuje jen k přestupku, za který byly přiděleny body (díky kterým pak byla překročena hranice 12ti bodů)

ŘÍZENÍ BEZ ŘP (který byl zadržen)

  • jedná se o přestupek (§ 22/1e) 2. – viz příloha)
  • o trestný čin ´maření výkonu…´ se ve vašem případě nejedná, protože za 12 bodů je jen „zadržení“ ŘP nikoli trest „zákaz řízení“, takže došlo k řízení jen v době „zadržení“ nikoli v době „zákazu řízení“
  • btw. vámi uváděné „vážné“ důvody jsou zcela bezcenné
  • nepochybně přítele nemine nový trest zákazu řízení nejméně na 1/2 roku + finanční pokuta 5–10 tis. Kč

A aby byl výčet těchto skutků úplný, uvádím ještě další příklad:

ŘÍZENÍ BEZ ŘP (protože jej řidič nikdy neměl)

  • dříve se jednalo o trestný čin
  • od 1.1.2010 se jedná sice jen o přestupek (§ 22/e) 1.), ale s tvrdými sankcemi: zákaz řízení 1–2 roky, pokuta 25–50 tis.Kč

Zdroj: http://www.dopravni-prestupky.cz/ad­min/files/Pres­tupky-a-body-2010-01-01.pdf

Další odpovědi
Gollumek.88

viz odkaz

Zdroj: http://www.ma­teslovo.cz/2010/01/­mate-slovo-rizeni-bez-ridicskeho-prukazu-jiz-neni-trestnym-cinem/