fcoop

Říká vám něco výraz,označení – „Hodule žravá“?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
annas

Ano

Abych nebyla opět nařčená jistým uživatelem, že opisuji, uvádím původní význam slova hodule, který užil J. Hašek a vložil je do úst Švejkovi.

Staročeské slovo hodule je slovo odvozené od slova hody. Jinak hodule = zvíře
vykrmené k hodům. Hodule má i další význam, který nesouvisí se žravostí – pozdní okopávání révy okolo jarních hodů.

Někdo nápaditý využil podobnosti s člověkem, který je nenasytný, nedá si ujít žádnou příležitost k hodování.
Zajímavý je další přenesený význam v moravské dialektologii. Hodule = lehká ženská. Je rovněž nenasytná, i když netouží tolik po jídle…

Stč. sl. a vl. v.

Další odpovědi
Damiana

Ano

Pokud se nemýlím tak je to že Švejka. Byl tam tak nazván Baloun.

anonym

Ano

Baloun – Dobrý voják Švejk, 4. díl, kapitola 3.

anonym

Přeneseně se též používá jako žrout, nenažranec apod. Též několikrát coby nick na netu.