Říká vám něco PCL 85 ?!

Nejlepší odpověď
beer

Nejčastěji měněná elektronka ve starých televizorech. Asi bych doma ještě nějakou našel ))
„Zase nám lítá vobraz, nedondeš se na to podívat?“ Tak jsem vzal jednu a šel, většinou bylo po závadě..
Doplňuji:
Tak jsem se doma schválně díval a našel pouze PCL805. To byl pozdější ekvivalent elektronky PCL85.

Další odpovědi
led

Najžiadanejšia elektrónka elektrónkových televízorov. Keď rozbehanie obrazu nezastavilo na udieranie do televízou, zháňala sa práve táto elektrónka. Pamätám na prípad počas Olympijských hier v Mnichove v istom dedinskom servise už mali na pulte pripravené väčšie množstvo týchto elektrónok.

www

Co a nač to bylo, řekli již ostatní.
Proto jen doplním, že tehdejší trh byl velmi špatně zásoben a tedy i pcl85/805 často nebyly. Řešilo se to proto vyjmutím elektronky a odpálením zoxidované horní vrstvy na její katodě. Bylo potřeba většího napětí než je napájecí a po dobu několika vteřin se katoda žhavila. Elektronka pak často chodila jako nová. Teda pokud neshořela.. 😁

jirkajirka

Další taková sháněná elektronka byla PL 500

Melkor

Ano, je to elektronka…

isteron

Bolo to označenie elektrónky do televízorov, v časoch ešte pred tranzistorovými zapojeniami. Myslím, že tá mala na starosti zvislú synchronizáciu obrazu. Často sa kazila a zohnať ju v tom období bol problém a dobrý zárobok pre predavačov televízorov a súčiastok. Pri poruche obraz roloval hore alebo dole a často sa nedal zastaviť.
Neskoršie boli schémy vylepšené, používali sa PCL 86, ale zakrátko už prišli tranzistorové zapojenia a integrované obvody. A pri poruchách si už divák nevedel opraviť nič.
Doplňuji:
U nás sa tradovalo, že RVHP pridelila výrobu tejto elektrónky do Poľska, čo malo následok zlú kvalitu a malú životnosť.

mosoj

Elektronka. Koncová pentoda a trioda.
Doplňuji:
P – pentoda
C – trioda
L – koncová

mosoj

Tak zde jsem to popletl. Přece je to jenom již pěkná doba.

  1. písmeno P … typ žhavení , sériové
  2. písmeno C … trioda
  3. písmeno L … pentoda

Používala se ve snímkovém rozkladu starých TV . Dokonce ji měly ještě TV, které již byly částečně osazeny tranzistory.