Huhu.koktejl

Říká se TEN datum nebo TO datum?

Možná je to hloupý dotaz nicméně na internetu odpověď nemohu najít. Děkuji :)
Doplňuji:
TAk už jsem to našla na tetě wiki: „Jak již bylo uvedeno v úvodu, je běžným nešvarem skloňovat slovo datum podle mužského vzoru "hrad“, což je mluvnicky špatně. Správný vzor je „město“ z rodu středního" – wikipedie.org

Nejlepší odpověď
anonym

Nám, ze staré školy, nezbývá než povzdech, že obecná úroveň jazykového povědomí je horší, než se zdálo.
A chybná odpověď baghiry zase naznačuje větší podíl ostatních na jeho bodech než jeho samotného.

Další odpovědi
eLx

TO datum… :)

VampGirl

Jsem si jistá, že se říká to datum.

baghira

Skloňuje se v obecné češtině podle vzoru „hrad“ (bez datumu, k datumu), resp. ve spisovné podle vzoru „les“ (bez data, k datu). Takže rod mužský, ten datum.
Doplňuji:
No tak i mistr tesař se utne, kdo z vás je dokonalý? :)))

arygnoc

to to to to to

Vasek98

Tak třeba jen první pád, to datum, v množném čísle ta data. Jenže ajťáci mají své databáze a v nich taky data, A ta jejich data nemají s kalendářem nic společného. Jak to jinak rozlišit? Použití mužského rodu pro datum je v takovém případě legitimní. Musíme se naučit žít s daty i datumy. Pokrok nezastavíš.

baghira

Moji nesprávnou odpověď omlouvá to, že nejsem Čech, ale Moravák :))