Avatar uživatele
Mastič

Říká se “přijdu později”, nebo “přijdu déle”?

Jak to podle vás je?

Zajímavá 0 před 1611 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
marci1

Správně je „přijdu později“. 🙂
https://www.mo­jecestina.cz/ar­ticle/20160216­01-cestina-letem-svetem-prijdu-pozdeji-nebo-dele

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Alesh

U nás se běžně říká „přijdu dýl“ a každej tomu rozumí, pokud není z Ostravy. 🙂
Může se samozřejmě říct i „přijdu pozdějc“. Ale to má slabiku navíc, tak spíš říkáme to první.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Edison

Bez souvislostí nesmyslná otázka. Slova mají jiný význam a užívají se v jiných případech. „Později“ označuje bod v čase vzhledem k jinému, předcházejícímu bodu v čase, „déle“ označuje libovolný časový úsek, který je delší než jiný časový úsek.

Čili… podle účelu se použije to, nebo ono slovo, používají se tedy obě, podle účelu a smyslu sdělení.

Upravil/a: Edison

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kazatel

„Přijdu déle“ je jen místní nářečí, se spisovnou češtinou to nemá nic společného.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

“přijdu déle” je krajová, nesmyslná a nespisovná formulace, ale nic proti nářečí. Pro ostraváky matoucí. To jako, že, chůze bude trvat o něco déle, protože si mezitím ustele ve škarpě nebo na lavičce?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Já to znám „Přidu dele“, jestli to je z těch končin, kde se „nechodí k doktorovi“, nýbrž „ide do doktora“. ;) :D :D

Keplere, moje známá mě ujišťuje, že NEJSPRÁVNĚJŠÍ čeština je od nich (Budišov nad Budišovkou), ale ona toho nakecá, páč okurce říká okurek… ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

„přijdu později“ je česky. Druhá verze v různých variacích je používaná v některých oblastech, hlavně na Moravě. Všichni tomu rozumí, takže není co řešit…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

kdyby mělo být „příjdu déle“ správně, muselo by to být „příjdu za delší dobu“ což je de fakto „přijdu později“

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

ALIEN: Trúbo, správně je to OHAREK!

před 1611 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Prej OHAREK!!! 😁 😁 😁 Mimochodem.. okurek je správně. I okurka. Jako brambor i brambora ("g"obzoli vynechávám) a koblih i kobliha…

před 1611 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Nebudu se hádat o okurku či okurek, nechám to, ať to rozsekne quentos nebo annas. :)

Ale doslova v barvách vidím Keplera, jak si šmakuje na plné salátové míse OHARKŮ! Sakra to bych snad natočil ve 4K kvalitě s hifi zvukem a dal na YT! (jenže ten by to stejně zprznil, jak má ve zvyku) ;) :D :D

před 1610 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Joooo… ty myslíš „UHORKY“… ale to je po slovensky… S OHARKEM by s Tebou asi LED pěkně vyběhla…

před 1610 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Zrovna tohle jsem onehrdá „studoval“. Teda ten mužskej vs. ženskej rod u některých slov, ne ty oharky, tak to čirou náhodou vím. 4K málo… 8K, nebo IMAX 3D.

před 1610 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Později. Přešti si, co jsem napsal!!! Přijít je jen bod v čase. Je to snad nějaký časový úsek? Přicházet lze sice opakovaně, ale to jsou pořád jen body v čase, i když jich je víc. Příchod v zásadě nemůže trvat po urřitou dobu. I kdybychom uvažovali příchod od – do, pořád to budou jen body v čase. Dýl se dá „vykonávat“ nějaká činnost. Ale „vykonat“ činnost se dá jen jako bod v čase vyznačeným ukončením té činnosti.

před 1611 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek