SanJay .

říká se „páté kolo úvozu“ nebo „páté kolo u vozu“ ?

Nejlepší odpověď
gecco

Logicky – „páté kolo u vozu“ – tedy něco zbytečného, nadbytečného…
😉
„Páté kolo úvozu“ je nesmysl…

Další odpovědi
annas

Podobná otázka v archivu.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdyz-je-nekdo-pate-kolo-u-vozu-znamena-to-ze-v-pripade-potreby-je-pouzit-jako-re

Známé úsloví ze starého českého filmu Páté kolo u vozu – příběh babičky, která dělá všechno pro mladé. Oni považují vše za samozřejmé, ani si na ni na Vánoce nevzpomenou a nedají jí dárek. Když se babička vzbouří, mladí si uvědomí, co pro ně znamenala.

Jinak mnohem starší – (přeneseně) někdo nebo něco jsou nadbyteční, nebo někdo, který je někde přítomný, ale není mu uložená žádná práce, takže je i zde zbytečný, hraje bezvýznamnou roli.

Sice by někdo mohl zapomeno páté kolo v úvozu – rezervu , ale to už by nebylo staré rčení, ale jiná skutečnost.

Doplňuji:
ad zlatokopka

Úvoz = hluboká polní cesta. Ve staročeském slovníku je přídavné jméno polní uvedeno ve funkci (kromě jiných významů) volné přírody. Odtud se zřejmě tento význam dostal i do oblasti lesa, do přírody.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-to-lesni-uvoz

Odkaz jsem zřejmě chybně opkopírovala. Snad se teď povede.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdyz-je-nekdo-pate-kolo-u-vozu-znamena-to-ze-v-pripade-potreby-je-pouzit-jako-rezerva

víc diskuse

zzzlatokopka

Co je úvoz?
Doplňuji:
Kde je odkaz od ANN?

To ji ho někdo smazal, nebo se mi too jen blbě zobrazuje? Vidíte ho vy? Já tam mám toto:
Stránka nebyla nalezena

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdyz-je-nekdo-pate-kolo-u-vozu-znamena-to-ze-v-pripade-potreby-je-pouzit-jako-re

Omlouváme se, ale tato stránka nebyla na našem serveru nalezena.
Možné příčiny:

překlep v adrese,
starý odkaz v oblíbených nebo ve vyhledávači,
stránka neexistuje nebo byla přesunuta.

RedBox

Páté kolo u vozu je rezerva a není tak úplně zbytečnou zátěží. Ale co se týká úsloví, tak se používá ,,páté kolo u vozu"

lexx

páté kolo u vozu je volant

anonym

zzzlatokopka – http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C3%9A­vozov%C3%A1_ces­ta

zzzlatokopka

Pumík a ta cesta má kola? Kolik? 😁

anonym

Právě,že cesta má cíl,ale kola nemá a jak píše Gecco je to nesmysl,já jen,že ste se ptala co je úvoz…myslím,že mistr Bolák je zkušený mládenec,který má google…Annas like(došlo krédo).

zzzlatokopka

Možná chtěl běhat po cestě dokola a v pátem kole úvozu se nás zeptal:-DDD

Kde je Bolák:-) Ten se mi tu v tom nějak ztratil:-)

anonym

Jjá spletla autora otázky,Bolák byl ten s tím banánovníkem…SanJay myslela jsem teda…třeba tím 5 elementem myslel pomocné odrážedlo,něco jako mají ve výbavě bičíkovci.