quentos

Říká se ještě dnes turecké kávě „česká špína“?

Už jsem to dobrých třicet let neslyšel a chtěl jsem toto spojení použít do překladu, obávám se ale, jestli to ještě bude všeobecně srozumitelné.

Nejlepší odpověď
seraphico

Tohle přirovnání jsem nikdy neslyšel. Google takové spojení nenašel, takže se obávám, že srozumitelné to nebude.

Další odpovědi
Dochy

Také jsem nikdy neslyšel. Předpokládám, že jde o heslo lokálního významu.

Kepler

Taky jsem to ještě neslyšel. Ostatně název „turecká káva“ je taky nesprávný a zavádějící. V Turecku a arabských zemích se připravuje jinak, a to v džezvě.

marci1

Takovéto označení neznám. Znám ozn. „český turek“ (pravá turecká káva se připravuje jinak), popř. káva s lógrem. 🙂

annas

Myslím si, že dnes se už nepoužívá.

Znala jsem toto sousloví trochu jinak. – v hanáčtině káva chutná jako " špinavá náčeňová voda."

Náčení = nádobí.

Našla jsem v odkazu podobné pojmenování – " kyselá špína z nádobí"

hhttp://www.la­palma.cz/Kava-ne-dekuji-kysela-spina-z-nadobi-proste-jak-od-Marysi

led

Dnes už nie, ale istého času lacná mletá káva v sáčku vyzerala, akoby ju vyzametali z vagónov. Ale dlho sa neudržala. Neviem, či prestali vymetať vagóny, alebo ju úplne stiahli z iných dôvodov.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.