Rocker

Říká se-je hubený jako vyžle.Co je to ta vyžle?

Syn se učí vyjmenovaná slova po v,tak mě to napadlo:-)

Nejlepší odpověď
annas

Ve staročeštině bylo vyžle plemeno menšího druhu loveckého psa, který byl štíhlý a měl douhé hubené nohy.

Podobnost člověka a psa …

Další odpovědi
iceT

4.5 vyžle

Vyžle je původně jedno z plemen menšího loveckého psa, který se dříve (společně s chrty a ohaři) užíval při honech. V Jungmannově slovníku je uvedena věta: často malé wyžlátko za liškau padá w dupátko. (V současnosti se pro rasu maďarského ohaře někdy užívá označení vyžla.) Postupně se názvem vyžle označovala i strašidelná bytost – malý hubený pes; dnes je známo jedině jako označení velmi hubeného dítěte: Byla jsem tenkrát strašné vyžle, sukýnku jsem měla na kšandě, protože mi nedržela.

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=100

hanulka11

vyžle název vznikl přenesením významu z významu plemeno psa -který byl hrozně hubený

chudst

  1. (zastarale) jedno z menších plemen loveckých psů
  2. (zastarale, přeneseně) strašidelná bytost v podobě hubeného psa
  3. (expresivně) malé hubené dítě

Zdroj: http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/vy%C5%BEle