Rigidní…

Dobrý den, chci se zeptat, pokud se řekne, že Ústava ČR je rigidní, znamená to, že může být změněna zákony?
Pokud se pletu, mohl by mně to někdo prosím objasnit, děkuji:-)

Nejlepší odpověď
Pájo

Ústavy se dle odborníků člení na typy podle:

formy: psaná / nepsaná
původu: původní / přenesená
způsobu přijetí: oktrojovaná / revoluční / dohodnutá
dodržování: reálná / fiktivní

a způsobu změny: flexibilní / rigidní

flexibilní – ústavu lze měnit prostým zákonem
rigidní – změna ústavy je obtížnější než u jiných právních norem. Nejčastěji je pro odsouhlasení její změny potřeba větší množství hlasů členů zákonodárného sboru, než pro přijetí běžného zákona. Je také možné stanovit, že ústava smí být změněna například jen jednou za pevně daný počet let, nebo že po změně ústavy dojde k rozpuštění zákonodárného sboru, vypsání nových voleb a změna je platná teprve tehdy, když ji nový zákonodárný sbor schválí. Také je možné vázat platnost změny ústavy na referendum.

Prof. Jan Filip