Kazatel

Řidiči třeba v Německu jsou prý za přestupky více postihováni než u nás. Je to pravda?

Vždyť vzhledem k jejich průměrným příjmům, jsou ty pokuty třeba třetinové, než u nás, tedy co se týká dopadu pokuty jako výchovného faktoru lze plně konstatovat, že již dnes je náš kárací systém přísnější.

Proč se tato skutečnost vůbec nezmiňuje a naopak se setkáváme s argumenty, že v zahraničí jsou pokuty ještě vyšší a mělo by se přitvrdit?

Není skutečná chyba někde jinde?

Nejlepší odpověď
annas

Vysvětlení najdete v odkazu na článek „Srovnání pokut u nás, v Rakousku, Německu a na Slovensku: Koho bolí nejvíc“?

"Součástí novely tzv. „silničního zákona“, kterou začátkem února 2019 poslalo ministerstvo dopravy do připomínkového řízení, jsou i vyšší finanční postihy pro řidiče přistižené při spáchání přestupku. Ú

  1. Úřad to obhajuje mimo jiné tvrzením, že současné pokuty už neplní funkci trestu, protože jsou příliš „levné“: „Výše pokut je v současné době vzhledem k nárůstu mezd a platů již nízká, a proto výdaje na pokuty nejsou pro řidiče citelné,“ tvrdí MDČR v důvodové zprávě.
  2. . Jenže bodový systém postavený na hlavu: Novela uleví bohatým a uškodí těm chudším

Bodový systém měl původně odstranit rozdíly při placení pokut mezi bohatšími a chudšími. Chystané novinky ale toto mění. Kdo má více peněz, tomu se bude po zavedení všech změn žít lépe. Obecnou snahou MDČR je totiž hlavně výběr peněz.

Ještě nikdo nreprokázal, že vyšší pokuty znamenají více bezpečnosti

Nejvyšší pokuty mají na Slovensku i za banální přestupky
Statisticky nejméně bezpečné silnice! atd."

Srovnání pokut se Německem – určitě se MD u Němců nebude inspirovat.

https://autobi­ble.euro.cz/srov­nani-pokut-u-nas-rakousku-nemecku-slovensku-koho-boli-nejvic/

Další odpovědi
Klaproth

A na co se vlastně ptáš? Každá země má svůj sazebník pokut, třeba za focení dopravní nehody v Německu můžeš zaplatit pokutu až 200 Eur. Kolik za to zaplatíš u nás?

Ametyst

Žijeme v dotačně- regulačně- buzerační době. Vládám chybějí peníze od globálního Velkého byznysu, který neplatí nikde, není solidární s nikým a ničím: tak se vlády hojí na malých daňových poplatnících.

ivzez

Jen k výši pokut (nejsem řidič a výchovný efekt pokut neposoudím).

Podle mne záleží na tom, z jakého úhlu pohledu se kdo na výši
pokut dívá. Zatímco 200 € může být pro německého řidiče pakatel,
pro Čecha na dovolené v Německu to může být jiné.

Kryšpín

Českém mistrům kteří nepoužívají blinkry by neškodilo uvedené předvádět v Rakousku pokuty až dvatisíce Eur a pro sousedy Česko, Polsko, Maďarsko a Slovensko používají rakouští policisté horní hranici sazby.