annas

Řídí se svět matematikou či jde o nástroj vytvořený lidmi, proto se ve škole z královny vědy stává popelka? Platí?

Dostala jsem mailem, ale našla jsem i na netu ve zdroji https://czvti­py.cz/matemati­ka-3/
https://www.po­zitivnisvet.cz/vy­voj-vyuky-matematiky-v-cssr-az-cr/

Není šprochu … Co vy na to?

1." Výuka matematiky v 50. letech
Dřevorubec prodá náklad dřeva za 100 dolarů.
Náklady na produkci jsou 4/5 ceny.
Jaký je jeho zisk?

2. Výuka matematiky v 70. letech
Dřevorubec prodá náklad dřeva za 100 dolarů.
Náklady na produkci jsou 4/5 ceny neboli 80 dolarů.
Jaký je jeho zisk?

3. Výuka matematiky v 80. letech
Dřevorubec prodá náklad dřeva za 100 dolarů.
Náklady na produkci jsou 80 dolarů.
Docílil zisku?
Ano nebo Ne

4. Výuka matematiky v 90. letech
Dřevorubec prodá náklad dřeva za 100 dolarů.
Náklady na produkci jsou 80 dolarů a jeho zisk je 20 dolarů.
Vaše zadání: Podtrhněte číslo 20.

5. Výuka matematiky po roce 2000
Dřevorubec porazí krásný les, protože je sobecký, bezohledný a nezajímá ho ochrana životního prostředí zvířat ani ochrana našich lesů.
Činí tak proto, aby dosáhl zisku 20 dolarů.
Co si myslíte o tomto způsobu obživy?

Námět na celotřídní diskusi po odpovědi na tuto otázku:
Jak se cití ptáci a veverky, když dřevorubec podřezává jejich domovy?
(Žádná odpověď není špatná, neobávejte se ale svobodně vyjádřit své pocity, tedy hněv, rozhořčení, pocit méněcennosti, bezmoci atd.)

Pokud budete po skončení zkoušky potřebovat akční poradu, jsou vám k dispozici poradci, kteří vám pomohou se přizpůsobit zpět do reálného světa."

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/illus­trations/mate­matika-vzorec-fyzika-%C5%A1kola-757566/

Nejlepší odpověď
aliendrone

:D :D :D
Jo, jsem z těch degešů, kteří najdou něco vtipného i na kojenci, který „prosvištěl“ zahradním drtičem větví. ;) :)

Faktem ale je, že toto je černý humor až tak, že z něj běhá mráz po zádech (pokud se člověk nad tím hlouběji zamyslí). Skutečně u mladých registruji drastický úbytek matematických schopností. Vždy se našly děti, které se pořádně nenaučily ani násobilku a „písemné dělení“ pro ně bylo doslova Taxisovým příkopem (tím bývalým, ne tou dnešní pazhřivinou). Ovšem i tak bylo ještě relativně nedávno nemyslitelné, aby středoškolák neuměl dobře násobilku, což už zhusta PLATÍ o dnešních středoškolácích. Kalkulačku mají v mobilu a na „těžší kalibr“ je internet nebo appka. :(

Problém je v tom, že pokud schází schopnost matematické abstrakce, tak (podle mne) člověk NENÍ schopen si vytvořit alespoň přibližně validní obraz skutečnosti. Je pro něj vyloučeno „oddělit zrno od plev“ a tím si ujasnit podstatu JAKÉKOLIV problematiky, Důsledky jsou zdrcující, takového člověka lze celkem snadno „přesvědčit o všem“ (s trochou námahy). Občas mi přijde, že právě to je CÍLEM dnešního školsví > vytvářet „vzdělané blbce“. :( :( :(

Další odpovědi
Drap

Bohužel, mám neblahý pocit, že tento rádoby humorný příběh se poslední dobou hodně blíží realitě. Příroda i celý svět má své zákonitosti, které jdou ve většině případů převést do matematiky, Lidstvo se však dost často tím neřídí a hledá způsoby jak to obejít, nebo alespoň obkecat. Bohužel, takto to ale nefunguje.

led

Matematika je súčasť života, aj keď ju nevidno. Práve viditeľnosť matematiky je nástroj vytvorený ľuďmi, vraj, aby sa deti v škole mali čím, beztrestne a za plat, trápiť pod zámienkou učenia.
Kedže dnes vraj máme spoločnosť bez násilia, matematika pre mnohých postihnutých stráca zmysel, skryli ju pod lavicu a učia sa len počty potrebné pri počítaní peňazí. Preto neznajúci matematiku nechápu, že v ekonomike života „plus“ a „mínus“ majú rovnako dôležité zastúpenie.

Hlada

Všeobecná znalost matematiky je z hlediska tržní ekonomiky nežádoucí. Kdo neovládá ani jednoduché početní operace, je snadněji ovlivnitelný a ve výsledku štědřejší zákazník.

Pepa25

Neplatí.
Naopak role matematiky je tak nepostradatelná, že byla snaha prosadit povinnou maturitu z matematiky, která v minulosti nebyla.

Mc Merkurion

… proč byls zrušena maturita ??? no proč asi, aby se študáci mohli věnovat naplno blbostem, viz petice na UK, je fuk, co maj v občance, myslí si že je kolečko, tak ho budem oslovovat kolečko … za chvilu zrušej i promoce … a pak se divěj finanční negamotnosti !!!

Mc Merkurion

.. já to říkám furt ( mimochodem, to nejni vtip, ale holej fakt, jen tam chybí, že dřevorubec je běloch a s jasnou sexuální orientací, to se dnes taky nenosí), že základ je číst, psát a počítat, domluvit se můžu třebas rukama … jenže dneska, když něco žáci neuměj, tak se to zruší, povinná matura z matiky byla, zrušila se snadno, ale dnes už se zdá, že nejni snaha o její obnovení …

annas

Teď se situace v souvislosti s koronavirem ještě zhorší, už jsem, někde četla vyjádření, že tato generace bude „bez vzdělání!“. Samozřejmě neplatí pro všechny, jenže kolik školáků spoléhá na internet.

Stejně jako inkluze určitě není to pravé ořechové.

Mc Merkurion

… nezhorší, jen to budou mít na co svést … ale jestli se budou osazovat místa podle barvy, podle toho, zda je správně sexuálně in, atd, tak to stejně nemá cenu, stejně skončíme zpátky na stromech …

mosoj

Stejná otázka jako tato!
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/matematika-byla-vynalezena-nebo-objevena

Ani vědátoři se nemohou shodnout. Matematika se chová jinak v makrosvětě a jinak v elementární fyzice.

annas

Začátek otázky je podobný, ale mně šlo o školní výuku, jak svědčí text, který s nadsázkou ukazuje na snižování úrovně výuky matematiky. Přoč byla zrušena maturita?

Mc Merkurion

… totok je tu taky jak u někoho na dvorečku, ta nová verze … reakce na příspěvek je jako nová diskuze