Rokio

Řídí se neléčení blázni pouze pudy?

Když je člověk blázen, tak o něm druzí řeknou, že je rozumu mdlého, tzv. nemá zdravý rozum. Daný člověk nejendá rozumně.

Znamená to, že když je osoba vážně psychicky nemocná, tak nejedná na základě rozumu, ale pouze podle svým pudů?

Jestliže nejedná ani podle pudů, podle čeho jedná?

Nejlepší odpověď
Drap

Tak jak jsi to postavil ty, tak to určitě neni a v těchto věcech nelze paušalizovat.

Další odpovědi
DoTazatel

Né nezbytně. Záleží na bláznovi – je mnoho druhů šílenství, postižení a (vážnějších) psychických nemocí. I hloupí lidi (né blázni) můžou jednat jen na základě pudů (pohlavního, agresivního aj.) a prostě podle návalů aktuálních emocí (neovládají se).

Ještě můžou jednat podle zkušeností – co už prožili, co si pamatují (ale to nemusí být bůhvíco = budou jednat tak, jak už jednali, ať to bylo jakkoli – nemusí se poučit, obzvlášť ti blázní).
Pak můžou někteří jednat podle nutnosti – nemají na výběr.

Před chvíli jsem tu u jiné otázky dával citát od Cicerona: „Činy moudrých lidí diktuje rozum, méně moudrých zkušenost, nevědoucích nutnost, činy zvířat příroda.“
Ale plno lidí se chová jako zvířata, takže i jim činy diktuje příroda (pudy).

zjentek

Pokud nejsou léčeni, jak ví, že jsou blázni?

(Máš tam hrubku draku.)

Dotazatel, ono je celkem logické a taky přirozené, že činy člověka diktuje příroda. Možná že DRTIVÁ většina z nás na světě doslova trpí nedostatkem darů přírody (veškerého spojení s ní, jejich zdrojů…) vlivem pár ubohých* jedinců, kterým příroda jejich činy nediktuje. Co víš…

(*rozhodně ne hloupých!)

Mc Merkurion

… takže: nejen blázni, nejen neléčení, ale nejen pudy …

DoTazatel

@zjentek – ale oni jednají jen na základě té přírody. Tím se myslí pudy a že jsou jimi ovládáni. Nemají nad sebou moc, nemají rozum a jsou nuceni dělat to, čeho zrovna cítí potřebu (vycházející z nerozumové úvahy – jen a jen na základě pudů) a to i bezohledu na to, zda je to správné, slušné, chytré atd..
Bydleli bychom stále v jeskyni a neuměli ani rozdělat oheň a používat ruce ani mluvit, kdybychom jednali jen na základě pudů.

Nedostatek darů přírody, – spojení s přírodou atd. (to by mělo být přirozené), ale to je něco jiného..

zjentek

„Tím se myslí…“ A kdo tady určuje, čím se co myslí? (;

DoTazatel

Logika a Cicero – protože já reaguji na svůj příspěvek a citát od Cicerona „Činy zvířat příroda.“ A to nění nic jiného něž pudy, protože zvířata konají na základě pudů. Taky jsem to ve svém příspěvku vyložil, že se tím myslí pudy (pro ty, kterým by to nebylo jasné). Pak jsem psal, že někteří lidi jednají stejně jako zvířata (na základě přírody = pudů). Tzn. že třeba vraždy, znásilnění, výbuchy hněvu aj. se konají na základě pudů, které lidi ovládají (a tys to pak obhajoval, akorát v jiném smyslu, že příroda je prospěšná a trpí nedostatkem spojení s ní).

Logické vyvození, že když činy diktuje přiroda neznamneá to nic jiného než jednat podle nejprimitivnějších (přírodních) nutkání – pudů.

Náš mozek se skládá z několika „mozků,“ které určují, jak jednáme. Je to na základě vývoje a evoluce člověka. Nejstarší a nejprimitivnější část je mozkový kmen, tzv. plazí mozek – zodpovědný za instinktivní chování a reflexy. Pak se našim savčím předkům vyvinul limbický systém – zodpovědný za emoce. Nakonec se vyvinula nejmladší část našeho mozku neokortex – zodpovědný za racionální myšlení, logické uvažování, jazyk anebo plánování a chápání…
Proto ti, u kterých převládá první (nejstarší) část mozku, jdnají na základě pudů a neovládají se víc než zvířata.
Pud je nutkání něco (okamžitě) u/dělat, konat – rozmnožovat se, útočit atd. bez jakéhokoli uvažování.

Instinkt je dobrý, ale ve spojitosti s rozumem.

zjentek

Jo takhle to vnímáš.

Primárně jsem celý příspěvek pochopil odlišně. Ale na tom by nemělo být nic zlého. Chápání, interpretace, konflikt… všemi těmi atributy se od sebe úžasně odlišujememe a já pro to vymyslel i vlastní značku: Reverzní korelace. (;

zjentek

…Ale stejně… jestli NĚKDO (ne něco, ale někdo) dočasně zahubí přírodu (než se zregeneruje), tak to bude člověk, který si dostatečně neuvědomoval význam její existence, čili „neřídil se DIKTÁTEM přírody“, jak uvádím v příspěvku. A ano, ze strany přírody JDE O DIKTÁT. Jen ho tito lidé správně nepochopili (v tomto ohledu jim těch laloků a kortexů v mozku chybí na rozdíl od „prostých“ zvířat snad celá série) a jakékoli varovné signály si překládají tak, že si budou život určovat po svém i bez ní. Což může být u těchto často velmi podnikavých lidí považováno za jakýsi jejich pud (je putna, z čeho už pramení) a tudíž i má odpověď je relevantní.
„Jestliže nejedná podle pudů, podle čeho jedná?“
Neléčený blázen neexistuje a ti ostatní chtějí diktovat, často i přírodě (nejedná na základě rozumu, nýbrž chtíče a není důležité, zda je pouze naveden ženou, aniž si to uvědomuje, což vede zpátky zase jen k jeho vlastnímu rozumu, na základě jehož schopností jedná). A rokio má otázku postavenou tak trošinku „na hlavu“. Přitom stačilo ji položit. (;