Capik166

režie a scenář

Když si tak čtu články o Spielbergovi, Zajimá mě, jak ty jeho slavný filmy dělá. Někdo jiný příjde s námětem, scénářem a oni mu to daj režírovat a pak je z toho Spielberg slavnej a je to „jeho film“? Nebo jak to je?
Doplňuji:
Nebo Spielberg dává svůj námět někomu, kdo udělá scénář a pak si to natočí?

Odpovědi
led

Veľmi, veľmi zjednodušene:
1 – autor dá hrubý scénar, námet
2 – filmoví scénaristi dodaný scénar upravia,aby z toho niečo bolo, po dohode s režisérom, výtvarníkom pridajú aj základné technické požiadavky

  • – medzitým pracuje produkcia na zabezpečení, peňazí, priestoru, hercov, komparzu, technikov, výroba scén, hudby, tvorcov špeciálnych efektov…

3 – režisér upraví scénar podľa svojich vidín, so svojim tvorčím štábom si dohodne postup prác
4 – samotné nakrúcanie
5 – dokončenie záberov, strih, efekty
6 – predaj premietacích práv
ako som uviedla je to veľmi zjednodušené, v skutočnosti sa na tom podiela množstvo ľudí, chce to veľa času, trpezlivosti, nervov a kávy…a hlavne peňazí…