ReSet00

Jak se řeší rovnice se zlomky?

Dobrý večer, potřeboval bych trošku pomoct. Zajímal by mě postup, jak se řeší rovnice se zlomkama, např . 1|8 t rovná se –2 či 5t|4 rovná se 10 a poslední typ :D t|4 rovná se 10. Děkuji za nějakou dobrou duši, co dokáže vysvětlit postup řešení těchto typů příkladů :)

Nejlepší odpověď
mosoj

Ze všeho nejdříve musíš odstranit zlomky. Jak ? To je součástí řešení rovnic, které jste se zajisté učili.

Další odpovědi
ABCDEFGHRT

Zlomky v rovnici odstraníš tak, že celou rovnici vynásobíš nejmenším společným násobkem. Nebo pokud je v rovnici jen jeden zlomek, tak celou rovnici vynásobíš jmenovatelem. To je v prvním případě osmi, v druhém čtyřmi a v posledním také čtyřmi.

Kelt

Možností je několik – zlomek představuje dělení, nebo místo zlomku se dá napsat desetinné číslo – 1/2 je 0,5 a pod. Postup řešení : Celou rovnici násobíme jmenovatelem, respektive se snažíme odstranit jmenovatele vynásobením. Pak upravujeme rovnici.

kacka_jelin

Na podobné příklady doporučuji aplikaci PhotoMath, která příklad vysvětlí i vyřeší :)