Andrew78

Řešení konkurzu fyzické osoby

Pokud chci soudně požádat o konkurz na fyzickou osobu, mohu to provést sama nebo je nutné spolupracovat s právníkem. Vzhledem k dluhům bych nerada vydávala finance na právníka i vzhledem k možnosti ho hradit.

Nejlepší odpověď
kyt

Proč chcete proboha prohlásit na sebe konkurs? Měla jste spíše na mysli oddlužení fyzické osoby že? Vysvětlím Vám velmi zjednodušeně rozdíl mezi konkursem a oddlužením podle zákona 182/2006 Sb. Při konkursu provádí insolvenční správce prodej VEŠKERÉHO majetku dlužníka a při konečném rozvrhu utržených peněz z tohoto prodeje uspokojí poměrně přihlášené věřitele. Neuspokojené pohledávky věřitelů však po skončení konkursu NEZANIKAJÍ a věřitelé je tak mohou dále po dlužníkovi vymáhat výkonem rozhodnutí či exekucí, a to i pohledávky, které před prohlášením konkursu nebyly vykonatelné (tzn. nebyl na ně ještě vydán pravomocný rozsudek. Seznam přihlášených a zjištěných pohledávek v rámci přezkumného jednání se totiž po skončení konkursu stává vykonatelným titulem, na základě kterého lze právě exekuci ihned nařídit.

Naproti tomu principem oddlužení fyzické osoby je uhrazení závazků dlužníka vůči věřitelům prostřednictvím insolvenčního správce minimálně ve výši 30% VŠECH jeho závazků, za maximálně 5 let a to buď formou měsíčních splátek, což je nejčastější forma řešení oddlužení, a nebo prodejem majetku (pokud byste měla nezastavený majetek vyšší hodnoty – nevím třeba drahé auto, chatu, nezastavený dům apod.). Pokud tedy Vaše dluhy činí v CELKOVÉM součtu (včetně úroků, pokut, nákladů řízení za již vydané rozsudky apod.) např. 500.000 Kč, musíte být schopna za dobu 5 let uhradit minimálně 150.000 Kč plus odměnu insolvenčního správce (měsíčně 1.089 Kč vč. DPH tedy za 60 měsíců 65.340 Kč), celkem tedy ze svého příjmu, resp. z její zabavitelné části byste musela být schopna uhradit minimálně 215.340 Kč. Pokud jste svobodná a bezdětná, měla by Vám k uspokojení výše uvedené částky stačit čistá mzda 12.000 Kč. Počítejte však, že insolvenční správce Vám „sebere“ ze mzdy veškerou zabavitelnou částku a Vám z výplaty zbyde pouze nezabavitelné minimum, což v tomto konkrétním případě činí cca 8.000 Kč. Kalkulačka pro výpočet zde: http://insolvencni-zakon.justice­.cz/kalkukator-splatek.html
Zajištění věřitelé (to jsou např. banky, které Vám půjčili na byt a mají zapsané zástavní právo v katastru) se v insolvenčním řízení uspokojují zvlášť. Dost často na tento fakt dlužníci zapomínají a pak se diví, že banka dala pokyn (i přes to že dluhy na hypotéce nebyly) insolvenčnímu správci, aby nemovitost prodal.

K Vaší otázce, zda můžete insolvenční návrh s návrhem na povolení oddlužení (tak to zní správně). Tento návrh MUSÍ podat dlužník VŽDY sám. DOPORUČUJI nechat si však návrh zpracovat od právníka či insolvenčního spráce. Pokud se neorientujete v insolvenčním právu, můžete se dopustit v návrhu mnoha chyb, které by v konečném důsledku mohly být cestou ke KONKURSU! Zpracování návrhu obvykle stojí od 6 do 15 tisíc korun podle rozsahu a stanovené ceny zhotovitele. Varuji před různými soukromými subjekty, které tyto služby nabízejí. Jděte zejména podle referencí, nejlépe k právníkovi či insolvenčnímu správci. Jak už tady někdo zmiňoval, existují bezplatné poradny, které Vám s návrhem pomohou. Naše kancelář takto spolupracuje např. s charitou které poskytujeme právní support.

Tak snad jsem to napsal aspoň trochu srozumitelně.

Martin Svoboda, asistent insolvenčního správce

Další odpovědi
anonym

Pokud myslíš podání návrhu na insolveční řízení, tak v každém větším městě bývají bezplatné poradny i pro případy oddlužení. Poradí a pomohou s vyplněním formulářů. Je třeba se předem objednat.

Mapel

Dobrý právník je jistota.