dob.anet

Reprodukoval Shakespeare do her své názory?

Například do Zkrocení zlé ženy nebo do R a J.

Nejlepší odpověď
annas

Zkrocení zlé ženy – renesanční S. názor – žena je myslící, nikoliv jen poslušný tvor. Počátek emancipace – změna starého názoru o nadřazenosti muže nad ženou..

Romeo a Julie – Inspirace pro dílo

"Někteří shakespearologové kladou vznik tragédie Romeo a Julie do počátků Shakespearova působení v herecké skupině lorda komořího. Námět, nešťastný osud dvou milenců, pocházejících ze znepřátelených rodin, je snad starý jako lidstvo samo. S motivem uspávajícího léku se totiž setkáváme už u Xenofonta z Efesu ve 2. století n.l. Další motivy pocházejí například z antické tragédie nebo ze středověké italské pověsti.

Přímé inspirace však existovaly i v Anglii. Především to byla epická báseň Tragický příběh o Romeusovi a Juliettě, napsaná italským mnichem Bondellem a anglicky pak přepsaná Arthurem Brookem v roce 1562. Brookeův příběh má 3000 veršů a Romeus je z rodiny Montagew a Julietta z rodiny Capiletů. Dalším spisovatelem píšícím v té době byl William Painter, který popisoval ve druhém svazku svého díla Letohrad lásku milenců Rhomea a Julietty. Dílo bylo vydáno v roce 1567. Přestože tito i další autoři psali podobná témata, Shakespeare je dokázal zpracovat mnohem lepší formou a právem dodnes náleží k pokladnici světové literatury. "

http://jecko.pi­se.cz/16-rozbor-dila-romeo-a-julie.html

S. názory se odrážejí v jeho díle.
Jeho hrdinové rozhodují o svých osudech sami, to z něj dělá autora čistě renesančního, i když ne vždy byl optimistický.
.
Do 1. období patří především komedie, ve kterých vítězí spravedlnost a láska.
V dílech 2. období autor není jistý, zda jsou renesanční ideály uskutečnitelné, v dílech panuje pesimismus.
Do 3. období od roku 1609 patří romantické hry.

Ve svých dramatech se inspiroval autory dřívějších dob – jeho dramata nejsou originální, jde o adaptace, ale všechny postavy jsou světské a ctí renesanční ideály.