Avatar uživatele
Kepler

René Descartes řekl „Myslím, tedy jsem“. Má to tedy znamenat, že když nemyslím, tak neexistuji?

Třeba když spím nebo jsem v bezvědomí? Většina lidí nemyslí, páchají škody a přesto je…

Myslitel: https://pixaba­y.com/photos/mo­no-chimpanzee-primate-thinker-1268646/

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? led, annas, briketka10, marci1, aliendrone před 1768 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
aliendrone

Odpoveď byla označena jako užitečná

Výrok je pravdivostní maxima, kterou nelze zpochybnit. Těžko tě někdo/něco oklame, podvede, cokoliv – pokud neexistuješ. Kdybys neexistoval, NENÍ koho/co klamat. Tudíž pokud myslíš, JISTĚ existuješ. To ovšem nevypovídá NIC o existenci všeho ostatního, co již může být zdánlivé/klamné, to existovat MŮŽE, ale i NEMUSÍ. Vztahuje se to výhradně na tebe samotného.

Traduje se, že americký filozof M.R. Cohen nechal své žáky studovat Descartese a druhý den za ním přišel student (nevyspalý) a ptal se ho „Existuji vůbec pane profesore?“ A on mu odpověděl – „A KDO SE PTÁ?“ ;) :)

Hezká otázka. :)

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Kepler Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Podobnou otázku jsem vkládala, stejně někde vysvětlovala. Podstata Descartovy filosofie, jeho dualismus, byl kritizovaný. .
Navíc máme vědomí, podvědomí, takže i když jsem utlumeni, existujeme. Proto když nemyslím, neexistuji, je nadsázka. Druhá část platí tehdy, pokud člověk věk nežije.

Samozřejmě jeho interpretace se liší od naší . Proto uvádím to, co sám napsal v Principech filosofie.

Před latinským překladem věta zněla pouze: přemýšlím. D. vycházel z pochybování .. proto dnes jeho Myslím atd. O všem je možné pochybovat – smyslové poznání a poznání rozumové.

Descartes vycházel z toho, že duše, zejména rozum, je oddělená od těla., existuje nezávisle na hmotě. Jeho dualismus. – mysl je netělesná podstata, která je odlišná od materiální podstaty. Každá podstata má své rysy -
tělesná pak délku, šířku, hloubku.

Descartes pochyboval o tom, zda má tělo, ale nemůže pochybovat o tom, že pochybuje.

Jeho slova " Kdybych připustil, že jsem přestal myslet, zatímco vše ostatní, co jsem si představoval, se událo, neměl bych důvod myslet, že existuji.

Z toho vím, že jsem podstatou, která myslí a která, aby existovala, nepotřebuje žádné místo a není závislá na hmotné věci. Je to tedy můj rozum, který mě činí tím, čím jsem. V důsledku toho jsem naprosto odlišný od těla, a navíc to předcházející je možné snáze pochopit, než to poslední."

Zapomněla jsem na zdroj, z něhož jsem vycházela.
Knižní zdroj: Úvod do světa idejí – L. Smithová, W. Raeper

„Myslím, tedy jsem. Nemyslím, jsem taky a navíc bez problémů.“ Jan Sobotka

http://citato­.cz/o/aforismy?pa­ge=90

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

Jakmile člověk začne myslet, přemýšlet o okolním světě, začne si uvědomovat i svou existenci a přítomnost a dospěje k tomu, že si uvědomí i sám sebe.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Edison

V zásadě by se to tak dalo chápat. Bez myšlení si nelze uvědomit sebe samého. Nelze si tedy subjektivně prokázat svou existenci.

V širším kontextu lidského poznání by odpověď mohla být ještě složitější. Jedna z teorií říká, že reálně existuje jen to, co vnímáme. A některé jdou ještě dál: Nic neexistuje, vše je jen klam, obraz jiné existence.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Cogito_ergo_sum

Upravil/a: Edison

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

„V Hamletovi totiž nejde o dilema života a smrti, ale o bytí a nebytí – a to je dost velký rozdíl. Shakespeare asi věděl, proč Hamletova otázka zní: „Být, či nebýt?“, a ne „Žít, nebo nežít?“, jak je to v Saudkově překladu. Žití je to, co máme společné se všemi živočichy. Skutečné lidské bytí je dar posvěcený darem myšlení: „Myslím – tedy jsem!“ konstatuje Descartes. A naproti tomu: „Co je člověk, umí-li na životě vydobýt jen potravu a spánek? Pouhé zvíře! Ten, který nám dal schopnost přemýšlet…jistě si nepřál, aby božský rozum v nás bez užitku hnil,“ uvažuje Hamlet. – v knize Deset vyznání (2001) Marcely Kašpárkové“ — Radovan Lukavský
🙂
Zdroj: https://citaty­.net/citaty/262915-radovan-lukavsky-v-hamletovi-totiz-nejde-o-dilema-zivota-a-smrti-a/

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Jiří Žák

Vážení prosím neurazte se ale v podstatě tato diskuse může být pro někoho přínosná ale pro někoho může vyznít jako když se bavíte s prominutím o hovnech. Dle mého každý logicky myslící člověk si uvědomuje že pokud si právě uvědomuje a pokud přemýšlí o něčem o čemkoliv a není postižen například stavem kdy leží třeba komatu (a to je také diskutabilní) tak musí dojít že existuje a že tedy stojí jeho život za to aby byl protože existuje a je tudíž to je vše děkuji za pozornost

Nový příspěvek