marketa.lima

Rekonstruovat s firmou, nebo na vlastní pěst?

Dobrý den, chtěli bychom rekonstruovat starší domek. Pořád tápeme, jestli se vyplatí si na to najmout firmu, nebo si to udělat svépomocí. Našli jsme docela dost firem, které to dělají

Nejlepší odpověď
Alesh

Tak 1) si najdu několik firem, 2) si zkusím na ně dohledat reference, 3) je poptám, tj. zda ti udělají bezplatnou nabídku.
Pak si to tak nějak posoudit proti vlastním možnostem a vybrat si variantu.
Spoustu věcí si stejně musíš nechat udělat (elektriku, vodu…), poptávat to jednotlivě vyjde levněji, ale zas to musíš tvrdě poptávat benchmarkovat nabídky, sežere to spoustu času atd. Další problém může nastat, že pokud se pak objeví problém, tak to budou házet jeden na druhého.
Čili osobně bych se nebál to poptat jako celek přes firmu, musí být ale prověřená, nejlépe se třeba i dané firmy zeptat, co kde dělali a pobavit se s majiteli, jak jsou spokojení.

Další odpovědi
Drap

Co to je vyplatí se? Z kterých hledisek to hodnotíš? Pokud máš dostatek času, jsi zručný a vyznáš se alespoň částečně v řemeslech můžeš dělat sám a ušetříš spoustu peněz a máš vše perfektní, nebo takové jak jsi to udělal. Osobně jsem rekonstruoval dům i stavě nový dům. Téměř vše sám a jsem spokojen. Bohužel, s firmou by to bylo zase rychlejší. Vybrat si musíš sám.

nyjono

Řeším teď podobný problém.
Svépomocí – neovládáš všechna potřená řemesla.
Firmou na klíč – kamarád, kterého si vážím, zkušený řemeslník, teď čerstvě v důchodu, stále ale pracuje mě varoval.
Tedy zatím vyhrává varianta jednotlivé řemeslníky, firmičky objednávat sami a mít hlavně kvalitní stavební dozor na všechny operace, Aspoň ty důležité.

hapiky

Po stavební činnosti je již delší dobou velká poptávka. To generuje některé firmy či řemeslníky, kteří se tváří, že vše umějí. dělat i to, čemu moc nerozumí a jsou proto kvalitativně „slabí“. Často mívají více zakázek najednou, proto to šmoulí a odbývají jak se dá a proto také nestíhají termín.
Pokud opravovat svépomocí, je nutný nějaký projekt či alespoň postup prací. Hlavně si ale o každé práci přečíst vše dostupné na internetu. Je potřeba počítat s tím, že oprava RD svépomocí je na dlouhou trať, pokud samozřejmě ještě chodíte do práce. Důležité je mít vůli a odhodlání až do konce.
V zásadě platí, že čím větší firma, tím větší náklady, ale v drtivé většině dobrá kvalita odbornost, rychlost a záruka

ahold

Vlastní zkušenost: Našla jsem si firmu na „NEJ ŘEMESLNÍCI“. Prověřené firmy, výborná komunikace a hlavně hodně recenzí s možností ověření. Všechno klaplo. Nezávazná prohlídka objektu, vypracování projektu, předběžná cena vše zdarma.
Jsem moc spokojená.

mosoj

U nás v obci dva případy kdy pokrývači si nechali zaplatit, odkryli střechu a hotovo.
Konkurs! Ani jeden peníze zpět nedostal a ten poslední měl celou zimu přikrytou střechu plachtou!! Takže velký pozor.

cukrar

Budete tápat i nadále, protože někomu se to velice vyplatí, když si najme firmu, jinému, když si to udělá sám.

Je mnoho příkladů, kdy firma neodvedla dobrou práci, či nedodělala práci, kterou dostali zaplaceno.
Je mnoho kutilů, kteří museli pozvat firmu, aby to po nich předělali.

anonym

nejremeslnici.cz – to je neco jako heureka, ale zaměřeno na služby. Takže tam hned vidíte recenze od zákazníků jednotlivých řemeslníků a snadno zadáte práci tomu nejzručnějšímu aniž byste se po něm musel složitě pídit přes neurčitá doporučení od příbuzných.