VMF

redoxní reakce – křížové pravidlo…

As 3+ → As 2+ – 2 e zkráceno ,,,,1 e
N 5+ → N 1+ – 4 e ,,,,2 e
S 2– → S 6+ – 8 e ,,,,4 e

otázka je jak tady platí křížové pravidlo, kdyby dva prvky byly stejné tak se sečtou/odečtou, ale zde nevím. Děkuji
Doplňuji:
napíši to pro lepší pochopení raději slovy – sulfid arsenitý reaguje s kyselinou dusičnou ve vodném prostředí za vzniku kyseliny trihydrogenar­seničné, oxidu dusnatého a kyseliny sírové

Nejlepší odpověď
Emefej

Křížové pravidlo samozřejmě platí:
Arsen se oxiduje z ox. stavu II na V, tj. 4e
Síra se oxiduje z -II na VI, tj 24e, celkem 28e. Dusík se redukuje z V na II, tj 3e. Teď křížové pravidlo: 28 dosadit před HNO3 a 3 před As2S3 a potom jenom dopočítat vodu, jak prosté.

3As2S3 + 28HNO3+ 4H2O ->6H3AsO4 + 28NO + 9H2SO4
Doplňuji:
Oprava: Arsen z ox. stavu III, nikoliv II.

Další odpovědi
quentos

je to celé nějaké divné, nechcete sem hodit celou rovnici?
Doplňuji:

v tom případě tam jsou chyby: trihydrogenar­senIČNÁ, tedy As 5+, nikoli 2+
nikoli N1+, nýbrž N2+ (oxid dusNATÝ)