Červen

řecké báje a pověsti-v které pověsti se objevuje Pandořina skřínka?Aco to znamená?

potřboval bych rychlou odpověd prosím......

Nejlepší odpověď
annas

Pandořina skříňka = symbol zvědovosti, která přináší zlo. V řecké mytologii stvořil Hefaistos, bůh ohně a kovář, z vody a hlíny Pandoru, a to na příkaz boha Dia. Všichni bohové ji něčím obdarovali – svůdností, milostnou touhou, lží, líbezností a krásou atd. Právem se jmenovala Pandora, tj. všemi obdarovaná. Do výbavy dostala i skříňku, do níž každý z bohů odložil věci, kterých se chtěl zbavit. Takto obdarovanou ji Hermés na Diův příkaz nabídl za manželku Prométheovi. Ten ji odmítl, ale zamiloval se do ní jeho bratr a vzal si ji přes všechna varování za ženu. Pandora byla zvědavá a hned po svatbě otevřela darovanou skříňku, jejíž obsah neznala. Z ní se rozletěly do světa nemoci, bolesti, starosti, strasti a zlo. I když Pandora víčko hned přiklopila, bylo pozdě. Na dně skříňky se krčila už jen naděje. Šťastný věk lidstva skončil.
Název báje Prométheus.
Doplňuji:
B. Fučík: Zakopaný pes

Další odpovědi
LuciJe

K velmi přesné odpovědi annas bych doplnila, že v přeneseném významu se termín pandořina skříňka používá pro něco, co bylo dlouho skryto a tím pádem v zásadě neškodilo a následně se otevřelo (tedy například, když někdo někomu jinému sdělí něco, co mu v nevědomosti nevadilo, ale po sdělení způsobí problém, nebo když se po smrti člena rodiny odhalí, že za života nadělal velké dluhy nebo měl nemanželské dítě. Takovým tajemstvím se potom říká Pandořina skříňka)