david22

Rčení: „To se šeptá v kuloárech“ … co jsou ty „kuloáry“ ?

Doplňuji:
Drap> mě jde o to rčení „o tom se mluví v kuloárech“. Mám tomu tedy rozumět jako: o tom se mluví tajně. Nebo: něco, co nemá být zatím uveřejněno ?

Nejlepší odpověď
arygnoc

kuloár
couloir

  • predsieň.
  • (postranná) chodba, vedľajšia miestnosť (vo významnej budove).
  • zákulisie.
  • stŕma úzka hlboká roklina širšia ako komín.

Doplňuji:
šepká sa v kuloároch – neoficiálne sa prejednáva, je to šepkanda, vo význame „niečo sa chystá“, zákulisné jednania.

Zdroj: http://heureka­.tym.sk/vys.php?vol­ba=1&book=k&vy­pis=1&dotaz=ku­loar&pag=1

Další odpovědi
Drap

Kuloár, původně předsíň, přístupová chodba . Dnes se to spíše využívá pro označení vedlejších prostor. Například v kuloárech sněmovny znamená ve všech prostorách co k ní patří kanceláře , chodby, bufety, salonky a podobně, taky však to můýe býz přímo ve sněmovně, pokud se o tom mluvilo neveřejně. Také by se dalo říct v zákulisí toho a toho.
Doplňuji:
Ano, ve smyslu proslíchá se, mluví se o tom /neoficiálně/ jsou to zkrátka zprávy o zákulisním jednání.

anonym

Davide22, toto rčení má trochu jiný význam – nemluví se o TOM veřejně, čili nejedná se o věc, kterou by bylo možné brát za oficiální stanovisko. Prostě je to spíš o tématech, která jsou ve stádiu debaty, nebo rozprav. Většinou se obrací novináři na politiky s tím, že žádají oficiální stanovisko k něčemu, o čem se zatím hovoří jenom na neoficiální úrovni.
Lidově řečeno je to něco takového, jako: „jedna paní povídala…“