štamgast

Ráže náboje…

Když je ráže 7.62×25mm co znamená těch 25mm?

Nejlepší odpověď
arygnoc

prvý údaj je priemer strely.
ten druhý údaj je dĺžka nábojnice.

niekedy býva údaj i zmiešaný, najčastejšie u renomovaných výrobcov, napr.

5,56 × 45 mm ( 5,56 × 45 mm NATO) = .223 Remington

kde špecifikáciu náboja .223 Remington možno nájsť v tabuľkách (je totožný s 5,56 × 45 mm NATO).
údaj .223 je ráž v palcoch (inch, skratka in).

u nábojov sa často uvádza i hmotnosť strely (jednotkou je grain, anglo-americká hmotnostná jednotka používaná pri vážení drahých kovov, perál a v lekárnictve, s rôznou platnosťou v rôznych krajinách, značka gr = 0,06479891 g), úsťová rýchlosť (u jednotlivých výrobcov, záleží od náplne), úsťová energia a celková dĺžka náboja.

Další odpovědi
anonym

Délka nábojnice…

Yap

25 mm je délka střely

Lamalam

Je to délka nábojnice v mm, délka střely u těchto nábojů bývá okolo 16 mm. Třeba Tokarev s olověným jádrem z období 2. svět. války měl střelu dlouhou 16,3 mm, současný náboj stejného typu s ocelovým jádrem má délku střely 16,5 mm..