Avatar uživatele
Pokročilý

Rasy člověka - v čem kdo vyniká ?

Ahoj, chci se zeptat, v čem jaká rasa člověka vyniká, nebo co více umí než ty ostatní (afričani jsou dobří běžci...) a proč mají černoši tak tmavou plet a čínani šikmé oči atd... ( jako např. jaké přírodní podmínky na to měli vliv..) ? Děkuji moc :D

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Populace, která dlouhodobě žije v určitém prostředí, se tomuto prostředí geneticky přizpůsobuje. Určité vlastnosti jsou v daných podmínkách výhodnější než jiné a jejich nositelé jsou úspěšnější, mohou snáze přežít a zabezpečit početnější potomstvo.

Například kůže se brání nežádoucím složkám slunečního záření tak, že vytváří více melaninu. V důsledku je taková kůže tmavší. Proto obyvatelstvo v oblastech s nižším slunečním svitem mívá kůži světlejší, zatímco tam, kde slunce svítí intenzivněji, mívá kůži tmavší. Velmi tmavá kůže, hnědá, nikoli černá, se vyvinula u subsaharských Afričanů, v Indii a to zvláště u Drávidů a Sinhálců nebo u některých skupin na Nové Guinei.

U asijského mogoloidního obyvatelstva se vyvinula oční řasa, která u nás vyvolává dojem šikmých očí, pravděpodobně v důsledku pobytu v prašných oblastech centrální Asie. Chrání oko proti prachu. Ovšem možná by stejně dobře mohla chránit proti sněhu v prudkém větru. Je těžké vypátrat odkud a kudy se homo sapiens do Číny dostal a můžeme se jen dohadovat jak která skupina lidí v předhistorických dobách přišla k určitým znakům. Paleontologické nálezy vztahující se k vývoji člověka jsou vzácné.

Další rozdíl, který mě teď napadá, je adaptace na teplotu. Tam, kde si Inuit, tj. Eskimák, pochvaluje, jak je pěkně teploučko, středoevropan "klepe kosu" a někdo od Konga by se tam asi brzy dostal do zdravotních potíží. A naopak, Inuitovi by v amazonském pralese asi bylo brzy "nevolno".

Organismus se také přizpůsobuje dlouhodobému životu ve větší nadmořské výšce lepším hospodařením s kyslíkem. Proto řada vytrvalostních běžců pochází z oblasti Ethiopie nebo z And. Nadruhou stranu mi není známo, že by třeba Zátopek měl nějaké relevantní cizokrajné předky, ale kdo ví. Jisto je, že obyvatelé Himalájí se doma pohybují bez zadýchání, zatímco turisté a horolezci z Evropy lapají po dechu, musí se aklimatizovat a vypomáhat si dýchacími přístroji.

U některých vlastností je těžko posoudit do jaké míry jsou dány již geneticky nebo jsou zatím jen důsledkem životního stylu daného jedince. Tuším, že kdesi v tropech žije kmen, který celý život tráví vsedě ve člunech. Mají nápadně krátké nohy.

U inteligence pak platí, že největší vliv má jednak individuální dispozice a jednak prostředí, v němž jedinec vyrůstá. Zjednodušeně: pokud budeme průměrného Papuánce vychovávat ve Švédsku, s vysokou pravděpodobností z něho vychováme průměrného Švéda. Z člověka s mentální retardací nevychováme "einsteina" ani v Americe ani v Číně. Ale pozor, toho "einsteina" nedostaneme ani z člověka s nadprůměrným IQ, je-li vystaven podmínkám nějakého primitivního, přízemního, tuhými zvyky či ideologií nebo fanatismem ovládáného prostředí. Vyhrabat se z takových podmínek se podaří málokomu. K tomu je potřeba dalších vlastností - přemýšlivost a schopnost bránit se samozřejmosti, píle, odvaha, houževnatost ...

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3220
Zlatý quentos 1427
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1211
Zlatý Kepler 950
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.