TJ

raspberry pi ako webserver

Mám v úmysle postaviť webserver z raspberry pi. Veľmi by mi pomohol návod krok za krokom takpovediac pre blbých, prípadne aké konkrétne znalosti z oblasti programovania (predpokladám, že v zastrkovaní káblikov sa nepomýlim, takže asi len software rady) by som na to potreboval. Doteraz som používal len windows a moje znalosti linuxu (resp. debianu) sú na menej než začiatočníckej úrovni. Samozrejme uvítam aj altermatívy k raspi serveru, ale niečo lacné…

Odpovědi
Bedy

To chce něco silnějšího, tohle bych si jako veřejný webserver nenastavoval.

Dochy

Na r-pi, pokud se nemýlím, je možné nainstalovat několik různých linuxových distribucí. Na tobě je vybrat si distribuci, kterou tam budeš chtít. Pro instalaci webservru zpravidla nepotřebuješ žádné znalosti programování. Až se rozhodneš (předběžně) pro distribuci, zjisti si, jak se v dané distribuci instaluje www server a zda podporuje všechny funkce, které požaduješ (zpravidla budeš mít na výběr několik různých serverů). Nesouhlasím s Bedym, že toto železo nebude vyhovovat, záleží na Tvých požadavcích a účelu k jakému to chceš. WWW servry běhali i na i386/40 a malina je přecijen podstatně výkonější. Pokud to budeš mít na běžné domácí přípojce (tipnul bych průměrnou rychlost na 10mbit a upload zpravidla ještě nižší), r-pi by Tě neměl omezovat (záleží ale na způsobu využití).

Takže: najdi si distribuce podporující malinu, vytipuj adepty (způsob instalace, dostupnost a kvalita dokumentace, dostupnost podpory – zkušený ochotný soused/kamarád je výhodou)
Vytipuj webservry splňující Tvé požadavky a připravené pro danou architekturu. Vyber distribuci, server a nainstaluj podle dokumentace. Není pravděpodobné, že bys tu našel mnoho lidí, kteří by přesně tohle zkoušeli před Tebou.

Můj adept na distribuci by byl gentoo (kromě předpřipraveného základu systému se většina dalších balíků kompiluje na míru systému při instalaci, ale z toho důvodu je instalace obtížnější a delší). Jako začátečník snad radši zvol nějakou uživatelsky přívětivější, ale ověř si, zda obsahuje server který Ti bude vyhovovat.