Simon21

Je mi 17 let a mám přítele. Mohu si „dokoupit rok“ a vdát se, protože si nerozumím s rodiči?

Když mi je 17 let, mám přítele. Chci si dokoupit rok a vzít si ho. Důvod proč si ho chci vzít je že rodiče na mě šlapou. Dělají se mě něco co ani nejsem. Šlo by to? ( Má s tým někdo zkušenost?). Předem děkuji za odpovědi.

První vaše neotázka
Ráda bych se jen zeptala.

Nejlepší odpověď
Drap

Dokoupit rok nelze. Na žádost rodičů tě může soud zplnoletnit z vážných důvodů.To, že si nerozumíš s rodiči však neni vážný důvod, spíš to svědčí o tom že ještě nejsi dostatečně dospělá.

Další odpovědi
marci1

Pokud s „přiznáním svéprávnosti“ nebudou souhlasit rodiče,tak se musí jednat o závažné důvody.
„Přiznání svéprávnosti
(1) Navrhne-li nezletilý, který není plně svéprávný, aby mu soud přiznal svéprávnost, soud návrhu vyhoví, pokud nezletilý dosáhl věku šestnácti let, pokud je osvědčena jeho schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti a pokud s návrhem souhlasí zákonný zástupce nezletilého. V ostatních případech soud vyhoví návrhu, je-li to z vážných důvodů v zájmu nezletilého.
(2) Za podmínek stanovených v odstavci 1 soud přizná nezletilému svéprávnost i na návrh jeho zákonného zástupce, pokud nezletilý s návrhem souhlasí.“ 🙂
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2012-89#p37-1

Mc Merkurion

… jestliže neznáš zákony, a chceš si dokoupit rok, je vidět, že je něco zanedbáno >>> raději bych se vrátil do školy, protože, jestli ty si nerozumíš s rodiči, co potom to děcko, co když to si bude chtít dokoupit deset let? …
… už jsem slyšel hodně blbostí, ale „dokoupit si rok“ teda aspiruje na TOP …

Dochy

Žádnej rok se dokoupit nedá. Můžeš u soudu požádat o přiznání plné svéprávnosti, nebo požádat o povolení k uzavření manželství. Souhlas zákonného zástupce by to zřejmě zjednodušil, ale to se tady asi nedá očekávat…

Nátlak rodičů není důvod k uzavření manželství. Může to být důvod (resp. jedne z důvodů) k přiznání svéprávnosti.

Hlada

Ne. Znalosti, životní zkušenosti ani respekt před autoritou nelze koupit.
Maminka a režisér mají vždycky pravdu. To, že z tebe bude chtít někdo dělat něco jiného, budeš zažívat celý život. Tomu nelze utéct, tomu je nutné se naučit bránit. Až budeš mít dokončené vzdělání a ve svém oboru budeš mít úspěch, začnou tě také ostatní respektovat.

ivzez

Ne, život si koupit nelze, ten lze jenom prožít.

Je možné požádat soud o přiznání svéprávnosti, bude nutné zároveň prokázat,
že se sama uživíte. Na alkohol, řízení auta a další činnosti stejně budete muset počkat až na plnoletost.

Co je ale hlavní, jsou dlouhé doby našich soudů. Než by Vám svéprávnost přiznal, budete už nejspíš plnoletá. Proto bych poradila radši hledat cestu, jak
se dohodnout s rodiči.

mosoj

Pokud máš na mysli zplnoletnění k právním úkonům, tak jedině se souhlasem rodičů. Za úkon se asi něco platí, ale na tržišti nekoupíš.

Kryšpín

V sedmácti má dáma i pán největší a nejlepší rozum, pokud jsou rodiče feťáci, alkoholici, psychopati tak je soudně žalovat

Simon21

Díky za všechny odpovědi.