Neonka

Ráda bych letos vysázela nějaké keře, jejichž plody by mohly sloužit jako přirozená potrava pro ptáčky, poradíte ?

Děkuji za odpovědi.
Doplňuji:
Chtěla bych doplnit otázku – mám na mysli keře, na kterých by byly plody v zimě.

Nejlepší odpověď
Radak

Našla jsem nějaké články tady (ty růže jsou opravdu hezký): http://www.cho­vatelka.cz/mo­derni-zahrada-clanek/poridte-si-do-sve-zahradky-kere-s-ozdobnymi-plody-349
a tady:
http://www.ire­ceptar.cz/zah­rada/okrasna-zahrada/kere-s-ozdobnymi-plody-ii-jedle-a-zdrave/

Další odpovědi
atriplex

Těch možností je plno. Zásadní věcí je kam chcete rostliny sázet – zda na malou zahrádku u domu a nebo někde na poli v remízku. Takže tipy: pámelník, rakytník, líska, olše, smrk, jabloň, ořešák, ptačí zob.

michael69

Hloh,Dřín,Černý jeřáb,šípek(Rosa canica),Kdoulovec (Chaenomeles),Miš­pule,…

hanny 2

Slunečnice,rakytník řešetlákový,proso.

venkovan

Podíval bych se na stránky ornitologů a pokud rady přímo nemají, tak bych poslal dotaz. Potom je potřeba zvážit jak velký prostor chci pro takové keře obětovat. Za další, že pokud chci plody, neměl bych ty kěře pravidelně stříhat. Potom je třeba si ještě uvědomit, že mnoho keřů má silnou kořenovou výmladnost, takže jejich výsadbou pokud nebude v ochranných clonách, si jen budeme komlikovat život. Třeba pámelník, bych do malé zahrady nedal. Potom bych se rozhlédl po širším okolí co tam roste jaké jsou potravinové příležitosti a až potom bych nakupoval a sázel. Co tu mńapsali, myslím, že schází dřiš´tál, kalina ( tu ale zobou jen když je zima hodně špatná, letos jí ptáci moc nesozobali), černý bez (jsou vyšlechtěné velkokvěté odrůdy, ale bez je hostitelem četných nemocí zahradních rostlin), jeřáb – od černého (arónie) až po klasicky – vsadil bych jedlý, zimolezy (ale některé mají plody jedovaté pro lidi – děti), líska, botanické růže, atd. Nicméně osobně bych to zas tak nepřeháněl. Víc bych vsadil na estetickou výsadbu s tím, aby byly vybrány keře tak aby byly ozdobné od jara do zimy. některé ranním květem, další pozdním, či opakujícím, ozdobností plodů (a tím je zdroj pro ptáky), proměnlivostí listů, tvarem keře, ozdobností větví v bezlistím stavu atd. A ještě k tomu aby vše dalo co nejméně práce při údržbě, bylo dost květů pro hmyz, ukryt pro hnízdění ptactva atd.
Žádný problém, jen trochu listovat kvalitními zahradnickými knihami.