Maper

Nevíte, jak vyřešit problematické dědictví po svém otčímovi? Víc v popisu.

Dobry den, pred nekolika mesici zemrel muj otcim s kterym jsem zil ve spolecne domactnosti (43 let)o svych 2 let. Moje matka zemrela jiz pred 7 lety. Byli oddani, ja mam jeho prijmeni, ale otcim me nikdy oficialne neadoptoval (neosvojil). Dum ve kterem jsme zili byl otcimovi darovam jeho rodici v roce 1982 a proto ma matka nemela zadne pravo na tuto nemovitost. Ja jiz pres 15 let ziji v zahranici ale presto mam na teto adrese hlaseny trvaly pobyt a chodi mi tam posta. Podle notarky nejsou zadni pravni dedicove po mem otcimovi. I presto ze jsem byl v castem osobnim kontaktu s mym „otcem“ a posledni mesice jsem se o otce staral jak to bylo mozne a prijel do CR, hradil jsem vsechny naklady po otcove umrti (pohreb, misto na hrbitove atd), tak pry nemovitost pripadne statu. prosim podadte mi jake jsou moznosti. Dekuji

Rad bych vyresil problematicke dedictvi po svem otcimovi, jestli vite co mam delat, prosim dejte vedet.

Nejlepší odpověď
Edison

Nemyslím, že by notářka uváděla někoho v omyl. Vůbec se neodvažuji říct, že by vůbec mohla lhát. Ale můžeš její rozhodnutí napadnout a dát to k soudu.

Další odpovědi
Drap

Bohužel, notářka má pravdu. Dědic ze zákona neni a nemovitost v takovém případě připadne státu. Jediná možnost je nemovitost od státu odkoupit

Kelt

Mám něco podobného. Otec zemřel, žil v domě s matkou a mým starším bratrem. Všichni tam měli trvalé bydliště. Bylo dědické konání, vše přešlo na matku. Pak šla matka do Domova pro seniory a v domě zůstal bratr, který se o dům nepostaral a naopak způsobil jeho téměř zničení včetně okolí, což musel řešit soud a městské úřady. Já jsem byl vyzván, abych se stal opatrovníkem matky, která tímto prodala dům. Spolupracujeme na tom s advokátem a když jsem mu říkal, že bych měl bratrovi nějaké peníze dát, protože si musel na rychlo hledat jiné ubytování, tak že prý bratr, i když tam měl trvalé bydliště, nemá na to právní nárok. Možná nějaké řešení ve tvém případě existuje, ale pokud otčín nezanechal v závěti o tobě zmínku, tak nevím, obrať se na právníka.

ivzez

Obávám se, že na dědictví po otčímovi nemáte nárok, protože
jste s ním nežil ve společné domácnosti (žil jste v zahraničí).

Jiná situace by byla v případě adopce.

Poznámka:
Trvalý pobyt je jenom evidenční údaj, případně může adresa trvalého pobytu sloužit jako doručovací adresa. To však nezakládá žádný nárok na nemovitost, v níž je trvalý pobyt přihlášen. (Viz zákon o evidenci obyvatelstva.)
_______

Doplňuji (k odpovědím uživatelů Kelt a Nyjono):

Ve Vašich příkladech jde o případy potomků, kdy je situace jiná
než v případě tazatele, který není synem, nebyl adoptován (pak
by byl brán jako syn) a ani nežil se zesnulým ve společné domácnosti.

nyjono

Souhlasím s Keltem. Právník by mohl vědět víc.
My jsme také řešili dědictví po mém otci. Jeho druhá manželka mi v telefonu řekla, že nic nezbylo :--)