Ra, Sachmet, Vadžet, Hathor, Nút, Bastet, Menhit, Rset, Hor, Aton, Atum. Proč jsou bráni jako sluneční bohové Egypta?

Kdo je určil jako sluneční bohy? Má každý znich vlastní důvod (příběh) pro zvolení?

Nejlepší odpověď
annas

V odkazu jsou uvedeny postavy egyptské mytologie. Když klikneš na jméno, dovíš se i jejich osudy.

http://www.pos­tavy.cz/svet/e­gyptska-mytologie/postavy/

--
Bohové jsou rozděleni na hlavní a vedlejší.

Protože Ra/Re stvořil Slunce, celý Egypt i všechny bohy,, takže kvůli původu se poažují za sluneční bohy.

  1. Hlavní bůh Slunce je

1. Ra/Re- bůh Slunce, Pán Bohů, který sám sebe stvořil.

  1. Vedlejší bohové Slunce

1.. Atum je bůh zapadajícího Slunce. Všemocný bůh Re se do něj mění každý večer. Atum se zase ráno mění v Cheprera boha vycházejícího Slunce.

2.. Cheprer je bůh vycházecího slunce. Je jednou z forem všemocného boha Re. Bůh Cheprer existuje pouze v ranních dobách.

Atum je bůh zapadajícího slunce. Všemocný bůh Re se do něj mění každý večer. Atum se zase ráno mění v Cheprera boha vycházejícího slunce.

3. Aton je bůh Slunce a Slunce samotné., bůh věčného života.

Aton jako bůh je většinu času Slunce, ale ve tmě na sebe bere podobu několika zvířat.

Thovt je nejmoudřejší a nejchytřejší bůh. Vynálezce písma, bůh magie, moudrosti, strategie, tvůrce čísel, astronomie i geometrie. .
Sachmet – bohyně války, masakrování a ničení,
Bastet – bohyně koček
Nút – bohyně nebes
Horus – bůh nebe a oblohy
Hathor – bohyně hudby ,zpěvu,tance a lásky
Eset – bohyně lásky a magie
Vadžet – Renenet – bohyně dětí, blahobytu a domova – Renenet byla zobrazována jako kobra nebo žena s kobrou místo hlavy. – Vadžet byla zobrazovaná jako kobra, co vedlo k tomu, že byla zaměněná za jinou bohyni, Renenutet, a nakonec s ní splynula
Nun – byl vůbec první bůh starší než sám čas a starý jako sama temnota. Nikdy se nenarodil, protože žil vždycky. Na začátku věků žil jen on, temnota a nekonečné pramoře, nad kterým se vznášel. Nun vypadá jako obrovská žába spíše ale člověk se žabí hlavou.

a další

Další odpovědi
dubraro

Nikdy jsem takové označení nečetl … ale to nemusí nic znamenat. Spíše tuto skupinu božstev znám pod názvem Devítka (což nemusí znamenat, že je jich devět). Sluneční bohové jsou z nich jen Atum (Aton) a Ra (Re).
Ano, každý z nich má svůj příběh.
Egyptská teologie se vyvíjela tisíce let a v jejím průběhu se bohové měnili, slučovali, rozdělovali, přejmenovávali…

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Devatero
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Slune%C4%8Dn%C3­%AD_kult_ve_sta­rov%C4%9Bk%C3%A9m_E­gypt%C4%9B

quentos

Nejsou, Egyptu je nikdo nebere.