annas

R. Descartes: „Myslím, tedy jsem.“ Nemělo by platit i obráceně? Svědčí myšlenková prázdnota o nedostatku názorů?

Nemá/má pravdu Jan Sobotka?
"Proč se někdo brání novým myšlenkám? Co by dělal s těmi starými? “

Nejlepší odpověď
ivzez

»Cogito, ergo sum.«
Platí to i pro pochybnost: »Dubito, ergo sum.«

Obráceně to podle mne neplatí, stačí se rozhlédnout i jen na tomto webu.
Ale líbilo by se mi, kdyby to platilo i obráceně.

Myšlenková prázdnota podle mne svědčí nejen o nedostaku názorů.
Svědčí i o nedostatku vědomostí, představivosti, někdy i empatie, …

Čím víc citátů od Sobotky čtu, tím víc z něj mám pocit,
že se jen snaží něčím zaujmout. (Nejspíš mu křivdím.)

Další odpovědi
Drap

Jistě to i obráceně platí, alespoň u běžných, zdravých lidí. Myšlenková prázdnota svědčí nejen o nedostatku názorů, ale hlavně o prázdném žití a životě vůbec.
Pan Sobotka si umí perfektně hrát se slovy, ale jeho moudro běžně neplatí.
Myšlenky zdravému a tvůrčímu člověku přicházejí samy a napadá ho tolik věcí. Ty nové myšlenky jen odsunují někam do pozadí ty myšlenky staré, ale stále je tam někde nosíme a podle potřeby se vynoří.

Kepler

Nejspíš ano, svědčí. Viděl jsem ve studentském prostředí na strahovských kolejích ten nápis „Cogito, ergo sum“ A to „g“ bylo přeškrtnuto. Citátům pana Sobotky bohužel někdy nerozumím.

Mc Merkurion

… todle jsou jenom kydy přemejšlivejch intelektualů >>> nevšimli jste si, jak je nevědomost, slaboduchost krásná? … nezáviděli jste někdy těm bláznům, co si žádný problémy nepřipouští, ti si dokážou užívat života >>> bez starostí …

Jiří Bohumil

Mělo by to sice asi platit i obráceně, ale poznal jsem v životě hodně lidí, kteří sice „byli“, ale myslelo jim to špatně, případně se mi někdy zdálo, že jim myšlení dělalo velké problémy a dalo by se říct, že jim to, snad, ani nemyslelo.:-)
A ani se s tím nijak nezatěžovali a co se týkalo jejich názorů, „papouškovali“ vše co slyšeli, bez toho, aby se nad tím zamýšleli.
A novým myšlenkám se tito nemusí ani bránit, žádné je nenapadají.:-)
A zdá se mi, že je jich mezi námi stále, bohužel, ještě hodně a možná i čím dál víc.:-(