Slecna 007

Původ slova „Žůrek“

Moje babička se za svobodna jmenovala Žůrková. Vyrostla a žila na zlínsku, kde se vyskytují i další členové rodiny/lidé, kteří nosí stejné jméno. Bohužel, dnes už nevíme původ jména „žůrek“. Slyšela jsem rodinnou historii, že je to zkomolené jméno francouzského vojáka, který za napoleonských válek u nás zůstal a založil rodinu. Zjistila jsem, že jméno je hojně zastoupeno v Polsku.

Nejlepší odpověď
annas

Příjmení Žurek, Žůrek je odvozené od názvu určitého druhu polévky. Někdo mohl přinést recept z Polska, protože je to název pro staropolskou kyselou polévku.

Druhá možnost zdrobnělý nářeční tvar od obecného slova žúr = kalná tekutina, bláto.

Ke změně ú v ů či v u mohlo dojít zápisem v matrice.

D. Moldanová: Naše příjmení
Doplňuji:
Jinak jste se ptala na původ slova, ale pochopila jsem, že vám šlo o příjmení. Tedy doplňuji. Etymologie názvu polévky žůrek (žurek) = kyselo pochází z němčiny ze slova Schiefer sur, současné době Sauer, což volně přeloženo znamená kyselý, zkyslý.

Slecna 007

Všem děkuji za odpovědi. Rodinná historie zdá se být ošidná 😉

gagaga

jeee ! :)
moje babi byla taky Zurekova .. :)
a vite co je zvlastni ? ze vsude mela neco jineho .. v rodnem liste , v obcance..nekde Zurkova, nekde Zurekova … a cely zivot nevedela, jak se vlastne jmenuje :)

an., jak by to melo byt spravne ? byla slovenka … ( jestli to tam maji jinak ) :o

diky -iv-

annas

Iv, ve slovenštině je tendence -e- ponechávat. Ale záleží na tradici. Když se babička přestěhovala ze Slovenska, mohli ji „počeštit“. Rozhodující je rodný list.

Ale zřejmě se vdala, takže příjmení změnila. Ale je vidět, že kdysi to nebylo tak důležité.

gagaga

aha :)diky ..