PetrKriz

Původ slova IDENTITA (z jakého jazyka, původí tvar, původní význam)?

Prosím přítomné znalce jazyků o pomoc viz otázka. Pokud by se někdo rozepsal i o podobném-odvozeném slovu-tvaru identifikace budu rád. Předem vám všem velmi děkuji! Petr
Doplňuji:
Děkuji za výbornou odpověď. Asi se poohlédnu po zmíněném etymologickém slovníku. Neexistuje náhodou v elektronické podobě?

Nejlepší odpověď
annas

Vypsala jsem původ z Rejzkova Etymologického slovníku.

  1. "identifikace ‘určení totožnosti’, identifikační,,i­dentifikovat. viz :identita a fikace.
  2. identita ‘totožnost’, identický. Z pozdně latinského .identitās od lat. idem ‘totéž’ ze zájmena id ‘to’ a zesilovacího -em.
  3. – fikace. Ve složeninách značí ‘provádění, dělání’. Z lat. -ficātiō od -ficāre a to od facere ‘dělat’"