Avatar uživatele
Rootfelen

Původ slova harmonogram v ČJ

Zdravím, zjistil jsem, že toto slovo sice existuje i v AJ, avšak významově se velice liší. Tak by mě zajímalo, má to české slovo s tím anglickým nějaký společný významový základ? Děkuji!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, dudu, johana 56 před 4078 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Harmonogram, -u m. pochází z řeckého základu = ekon. grafikon (graf) podávající zejména. časový přehled o harmonickém, vyrovnaném sestavení jednotlivých pracovních úkonů n. etap nejč. pro členité dílo.

Sice neumím anglicky, ale v překladači je uvedeno:
harmonogram {podstatné jméno} (také: plánování, rozpis, naplánování, rozvrhování); harmonogram {podstatné jméno} (také: rozvrh, program, propozice)

Každý jazyk si přejatá slova přizpůsobí svým podmínkám.

Část slova harmonogram – gram = druhá část složených slov mající význam měřicí a zapisující, zaznamenávající přístroj, zařízení. Záleží, jakým zplsobem se údaje zaznamenávají – obrázky, písmem .
První část slova harmono- je odvozená od řeckého slova harmos = vzájemný soulad mezi nějakým celkem a jeho dílčími částm.i


Někdy se s harmonogramem ztotožňuje diagram. Toto slovo se do češtiny dostalo přes němčinu (Diagramm) z řeckého slova diagramma, které znamená kresbu nebo obrazec a je odvozené ze slovesa diagrafo (= kreslím, přepisuji).
Jinak předpona dia = předpona mající význam přes..

Graf = názorné zachytenie, zaznačenie priebehu javu al. procesu pomocou krivky, diagram: g. plnenia plánu; tedy synonymum pro gram

Z různých slovníků.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
dudu

V rámci své profese jsem jako účastník povolovacího řízení občas setkával s tzv. harmonogramem výstavby. Šlo o docela obsáhlý dokument, který harmonizoval – optimalizoval nejen průběh hrubé a pomocné stavební výroby, ale i technologických dodávek tak, aby byl po věcné i finanční stránce zabezpečen plánovaný termín dokončení stavby. Pokud realizace výstavby z nějakých důvodů nabrala skluz, pak se zpracovával kontrolní rozpočet stavby a harmonogram výstavby na kritické cestě. Berte moji odpověď jen jako příklad a vzpomínku na moje aktivity před třiceti léty.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek