Avatar uživatele
Pokročilý

Původ slova harmonogram v ČJ

Zdravím, zjistil jsem, že toto slovo sice existuje i v AJ, avšak významově se velice liší. Tak by mě zajímalo, má to české slovo s tím anglickým nějaký společný významový základ? Děkuji!

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Harmonogram, -u m. pochází z řeckého základu = ekon. grafikon (graf) podávající zejména. časový přehled o harmonickém, vyrovnaném sestavení jednotlivých pracovních úkonů n. etap nejč. pro členité dílo.

Sice neumím anglicky, ale v překladači je uvedeno:
harmonogram {podstatné jméno} (také: plánování, rozpis, naplánování, rozvrhování); harmonogram {podstatné jméno} (také: rozvrh, program, propozice)

Každý jazyk si přejatá slova přizpůsobí svým podmínkám.

Část slova harmonogram - gram = druhá část složených slov mající význam měřicí a zapisující, zaznamenávající přístroj, zařízení. Záleží, jakým zplsobem se údaje zaznamenávají - obrázky, písmem .
První část slova harmono- je odvozená od řeckého slova harmos = vzájemný soulad mezi nějakým celkem a jeho dílčími částm.i

------

Někdy se s harmonogramem ztotožňuje diagram. Toto slovo se do češtiny dostalo přes němčinu (Diagramm) z řeckého slova diagramma, které znamená kresbu nebo obrazec a je odvozené ze slovesa diagrafo (= kreslím, přepisuji).
Jinak předpona dia = předpona mající význam přes..

Graf = názorné zachytenie, zaznačenie priebehu javu al. procesu pomocou krivky, diagram: g. plnenia plánu; tedy synonymum pro gram


Z různých slovníků.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

V rámci své profese jsem jako účastník povolovacího řízení občas setkával s tzv. harmonogramem výstavby. Šlo o docela obsáhlý dokument, který harmonizoval - optimalizoval nejen průběh hrubé a pomocné stavební výroby, ale i technologických dodávek tak, aby byl po věcné i finanční stránce zabezpečen plánovaný termín dokončení stavby. Pokud realizace výstavby z nějakých důvodů nabrala skluz, pak se zpracovával kontrolní rozpočet stavby a harmonogram výstavby na kritické cestě. Berte moji odpověď jen jako příklad a vzpomínku na moje aktivity před třiceti léty.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3220
Zlatý quentos 1427
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1211
Zlatý Kepler 950
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.