Rootfelen

Původ slova harmonogram v ČJ

Zdravím, zjistil jsem, že toto slovo sice existuje i v AJ, avšak významově se velice liší. Tak by mě zajímalo, má to české slovo s tím anglickým nějaký společný významový základ? Děkuji!

Nejlepší odpověď
annas

Harmonogram, -u m. pochází z řeckého základu = ekon. grafikon (graf) podávající zejména. časový přehled o harmonickém, vyrovnaném sestavení jednotlivých pracovních úkonů n. etap nejč. pro členité dílo.

Sice neumím anglicky, ale v překladači je uvedeno:
harmonogram {podstatné jméno} (také: plánování, rozpis, naplánování, rozvrhování); harmonogram {podstatné jméno} (také: rozvrh, program, propozice)

Každý jazyk si přejatá slova přizpůsobí svým podmínkám.

Část slova harmonogram – gram = druhá část složených slov mající význam měřicí a zapisující, zaznamenávající přístroj, zařízení. Záleží, jakým zplsobem se údaje zaznamenávají – obrázky, písmem .
První část slova harmono- je odvozená od řeckého slova harmos = vzájemný soulad mezi nějakým celkem a jeho dílčími částm.i

Někdy se s harmonogramem ztotožňuje diagram. Toto slovo se do češtiny dostalo přes němčinu (Diagramm) z řeckého slova diagramma, které znamená kresbu nebo obrazec a je odvozené ze slovesa diagrafo (= kreslím, přepisuji).
Jinak předpona dia = předpona mající význam přes..

Graf = názorné zachytenie, zaznačenie priebehu javu al. procesu pomocou krivky, diagram: g. plnenia plánu; tedy synonymum pro gram

Z různých slovníků.

Další odpovědi
dudu

V rámci své profese jsem jako účastník povolovacího řízení občas setkával s tzv. harmonogramem výstavby. Šlo o docela obsáhlý dokument, který harmonizoval – optimalizoval nejen průběh hrubé a pomocné stavební výroby, ale i technologických dodávek tak, aby byl po věcné i finanční stránce zabezpečen plánovaný termín dokončení stavby. Pokud realizace výstavby z nějakých důvodů nabrala skluz, pak se zpracovával kontrolní rozpočet stavby a harmonogram výstavby na kritické cestě. Berte moji odpověď jen jako příklad a vzpomínku na moje aktivity před třiceti léty.