Avatar uživatele
Pájo

Původ slova flašinet?

Doplňuji:
Hledal jsem, jestli to není zkomolenina nějakého cizího slova … flashinet (z francouzštiny ap.), ale zatím jsem nic kalého nenašel…
zajímavý je překlad flašinetu právě do francouzštiny: orgue de Barbarie (varhany nevzdělanců).­.zajímavé.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: Pájo

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, annas, vagra, tom004, Tom20, Wang, MA-SU-KA před 4539 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

České slovo kolovrátek mělo kdysi nahradit nečeská slova flašinet a verkl/vergl. Z nich bylo flašinet patrně starší, verkl/vergl představuje rakouské označení věci, které se spisovně říkalo spíše Leierkasten . Rakouské Werkl je deminutivum k Werk ve smyslu ‚zařízení, mechanismus‘, např. Uhrwerk ‚hodinový stroj‘. Zbývá otázka, jak vysvětlit variaci verkl — vergl, zda z hlediska německé, nebo české dialektologie. (Pozn. red. V přejatých slovech se k měnívá v g: ingoust, [110]bagoun, regrút, legrace, vagace.) Při krátké samohlásce je v rakouské podobě slova náležitá neznělá fortis k. S. Utěšený poukázal na jistou převahu znělých souhlásek ve východní oblasti českého jazyka[1]. Vedle vergl je zaznamenáno sloveso verglovat ‚zacházet, manipulovat‘. Známe sice německé sloveso werkeln, ale pravděpodobně je verglovat utvořeno od přejatého vergl s vlastním významem „otáčet klikou kolovrátku“.

Flašinet se do němčiny přeloží jako Leierkasten.

Podle Naší řeči

Doplňuji:
Ptala jsem se v ÚJCAV, protože ráda přícházím věcem na kloub – slovo obecné češtiny flašinet opravdu pochází z němčiny, kam se dostalo z francouzštiny (pojmenování pro druh flétny flag…), a ta má latinský základ od slovesa foukat vzduch – flau..).

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
rosinka

Oznámení, že došel alkohol – v ruském jazyce. 🙂

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Ad Pájo. Opakuji se, protože jsem studovala etymologii, snažím se přijít na podstatu problému. Už jsem jednou uvedla, že vám nebudu odpovídat, protože se mě vaše pochybnosti jistým způsobem dotýkají. Ale zase jsem reagovala, protože u druhé odpovědi jde samozřejmě o legraci…
Když někdo pochybuje, dotážu se u nejvyšší jazykové instance. Zpravidla potvrdí můj předpoklad.
Flašinet je slovo obecné, ale dostalo se do češtiny z němčiny, nikoliv přímo z francouzštiny. Vysvětlila jsem ve své odppovědi. Nepovažuji se za neomylnou, když udělám chybu, přijmu ji a omluvím se.

Jenže mnoha uživatelům se správné odpovědí nelíbí … takový je svět …

před 4538 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Sůwa

pro annas – etymologie je trochu mým koníčkem a tak každou verifikaci výrazů vítám. Jen mi tolik nevadí troška legrace, každý snad přece chápe, jak to rosinka myslela. Tak se nezlob, já se na další podobné rozbory moc těším. Sůwa 🙂

před 4538 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad suwa- Já se nezlobím. Rovněž jsem si odpovědi na „flaši nět“ všimla ve vyhledávači a zasmála se. Mohla jsem ji také vložit, ale pátrala jsem raději po „pravém“ původu.
Jenže u některých dotazů nevím, zda chce tazatel znát správnou odpověď, nebo se jen baví.
Děkuji za reakci.

před 4538 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Pájo

annas,
nezlobte se prosím za moji neznalost…Váš obor je tomu mému na hony vzdálen… zde proto má omluva.
Snažím se přijít na kloub právě věcem, kterým nerozumím a to způsobem, který může odborníka „bolet“, je to vše míněno v dobré víře. Není to namířeno proti Vám a potažmo proti správným odpovědím.
Mohu se těšit i na další odpovědi, pokud mé vysvětlení a omluvu příjmete?

před 4538 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Pájo, já se omlouvám. 1000× jsem si říkala, že nebudu reagovat unáhleně, ale nevydržela jsem.
Věřím, že vše je opět dobré. Děkuji.

před 4538 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Pájo

To je dobře, díky.

před 4538 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Pájo

annas,
nezlobte se prosím za moji neznalost…Váš obor je tomu mému na hony vzdálen… zde proto má omluva.
Snažím se přijít na kloub právě věcem, kterým nerozumím a to způsobem, který může odborníka „bolet“, je to vše míněno v dobré víře. Není to namířeno proti Vám a potažmo proti správným odpovědím.
Mohu se těšit i na další odpovědi, pokud mé vysvětlení a omluvu příjmete?

před 4538 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Pájo

Jinak své doplnění k otázce jsem vkládal ještě před Vaším doplňkem. Proto to mohlo vypadat jako provokace.
(To já nedělám).

před 4538 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek