Deraisha

Původ příjmení Machytka

Nejlepší odpověď
annas

Jde o jednu variantu příjmení, která pochází z příjmení Mach. To pak z příjmení Mařík = Mařák, nebo osobního jména Matěj nebo Martin nebo Mauricius = Mauretánec.

Mařák – z osobní jména Máří, to z osobního jména Mauricius = pocházející z Mauretánie.

Martin = ze jména římského boha Marta = viz Marek = z lat. OJ Marcus = zasvěcený bohu Martovi. Někdy i z OJ Martin = stejný význam..

Matěj = Mahey = z OJ hebrejského jména Mattithjáh – dar boží.

Takže možností původu je několik. Ještě další možnosti. Též podle bydliště, i když jejich názvy zřejmě pocházejí z uvedených křestních jmen, např. od majitele apod.

Snad i střh. něm. obecného jména : mahel = soud; též z přivl. příd. jména, též z místního jména Machov u Police nad Metují; Machovic u Českého Krumlova, u Ledče nad Sázavou.

D. Moldanová: Naše příjmení

Další odpovědi
Xantyp

Vypada to na chlast a kecovani v hospode