Původ nebo vznik příjmení Rulc.

Kdo to ví, at odpoví.

Nejlepší odpověď
annas

Za pomocí slovníků a dalších materiálů se pokusím o vysvětlení výrazu rula. Uvádím jednu z možností významu. Rul+(e)c – kmen + přípona. (Zřejmě vzhledem ke slabikotvornému l, e časem vypuštěno).
Základ by mohl souviset se slovem rolovat – stočit do svitku, kotouče; rolla, rolle, rula – listina stočená do svitku, používaná ve významu jako berní rula při soupisu pozemků, tedy vlastně soupis. Na uvedené stránce (text nejde kopírovat) asi uprostřed (Berní rula – výklad pojmu) se dovíte, jak se k nám slovo rula dostalo.
Příponou -ec se v češtině tvořila podst. jména (mezi jiným) ve významu činnosti kup-ec (kdo nakupuje), lov-ec (kdo loví) atd.
Tedy rul(e)c by mohl být ten, kdo zapisoval do ruly.
Doplňuji:
Náhdou jsem na tento dotaz narazila, takže doplňuji.

Další možnost uvádí D. Moldanová: Naše příjmení
Rul(e)c = ze střhn. rülz = surový člověk; druh moučného jídla.

Zdroj: http://www.li­bri.cz/data/pdf/156­.pdf