Avatar uživatele
Zlatý

Působili před koncem 2.sv.války nad Prahou američtí hloubkaři?

Znáte někdo nějaké podrobnosti?Děkuji.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Něco v odkazu - Hloubkaře pilotovali černoši - vysvětlení v odkazu - jde o omyl, ale další sktuečnosti vypovídají o tom, že aktivita hloubkařů kulminovala až v dubnu 1945.

http://www.fronta.cz/…
Zdroje k článku:
RAJLICH, Jiří. Mustangy nad protektorátem : Operace britského a amerického letectva nad českými zeměmi a německá obrana. Praha: MBI, 1997, s. 46.
RAJLICH, cit. dílo, s. 129-130.

"Do historie letecké války nad českými zeměmi se 332. stíhací skupina zapsala minimálně dvakrát. 24. srpna 1944 podnikl 1/Lt Charles E. McGee z 302. peruti druhý doložený hloubkový útok v českých zemích (a první v protektorátě) - cílem se stal pravděpodobně vojenský transport u Čáslavi. Předtím poslal k zemi německý Fw 190. Údajně byl napaden také odstavený vlak na pardubickém nádraží. 332. skupina měla ten den za úkol doprovodit americké bombardéry při náletu na rafinérii v Pardubicích.

Druhá událost se stala 26. dubna 1945. Krátce po poledni se šest mustangů z 332. skupiny střetlo jižně od Prahy s pěti Bf 109. Výsledek byl jednoznačný ve prospěch amerických pilotů, kterým byly přiznány čtyři sestřely."
Doplňuji:
Ještě jsem našla další odkaz:

http://www.americkecentrum.cz/…

"Američtí hloubkaři útočili v Praze a okolí 4. května 1945, průzkumní letci dosáhli posledního úspěchu nad českým hlavním městem 7. května 1945, když sestřelili německý letoun u Dolních Počernic. Nad Prahou v těchto dnech operovala ale i letadla německá a sovětská"
--
více diskuse.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

O tom silně pochybuji, hloubkaři obvykle útočili na cíle v otevřeném terénu. Praha se mi nejeví jako vhodný prostor pro tyto akce.
Doplňuji:
annas > dotaz zněl na hloubkaře nad Prahou. Nikoliv nad protektorátem.


Avatar uživatele
Zlatý

Víš jak vypadal útok hloubkaře? Útočil osamoceně, maximálně ve dvojici z velmi malé výšky na nechráněný cíl, u kterého se předpokládala žádná, či velmi slabá protiletecká obrana. Nad velkoměsto se silnou protiletadlovou obranou by hloubkaře poslal jen ignorant. Pokud se nad Prahou pohybovali američtí stíhači, nebyli to hloubkaři, ale šlo o zbloudilý stíhací doprovod.
Doplňuji:
Zásadně koriguji svou předchozí odpověď. K útokům hloubkařů nad Prahou skutečně došlo, jednalo se o 14 akcí, zejména nad okrajovými částmi. Viz http://hloubkari.cz/…

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

ten který je

Lamalam:O způsobu provedení útoku hloubkaře mne nemusíš poučovat,ty útoky se prováděly většinou na okrajích měst.Je mi jasný že ne v centru.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3218
Zlatý quentos 1425
Zlatý mosoj 1387
Zlatý Drap 1208
Zlatý Kepler 945
Zlatý led 722
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.