kurec

Působí na zvuk gravitace?

Nejlepší odpověď
aliendrone

A v jakém smyslu se ptáš? Totiž gravitace působí na všechno a vzhledem k tomu, že zvuk je kmitání v nějakém MATERIÁLU, tak vzhledem k tomu, že materiál podléhá gravitačním vlivům se tento vliv pochopitelně přenese i na kmitání v materiálu (tedy na zvuk v něm šířeným). :)

Další odpovědi
FXO

Zvuk je mechanické vlnění – to znamená, že aby se mohl šířit potřebuje látkové prostředí, (proto se nešíří ve vakuu). Takové prostředí je vyplněno atomy a ty právě působí gravitační sílou – byť velmi malou a nepodstatnou, ale působí.

mosoj

Gravitace je síla kterou na sebe působí hmotná tělesa. Jelikož je zvuk nehmotný, nepůsobí na něj gravitace.
Nicméně podle nové teorie má zvuk zápornou hmotnost!! Takže by na něj gravitace (antigravitace) měla působit.

aliendrone

mosoj>>> Zvuk je mechanické kmitání nějaké látky (hmoty) a protože gravitace MÁ na hmotu vliv, ergo tento vliv bude přenesen i na zvuk – změní se jeho podmínky šíření, ergo vlastnosti (jako je frekvence, rychlost atd.)

Pochopitelně v pro nás běžných gravipolích jsou tyto změny těžko zaznamenatelné, nicméně např. v gravipoli kolapsaru (kde je velmi strmý gradient pole) už budou značné. Pro nás normální všesměrová kulová vlnoplocha tam ani nemusí vzniknout. ;) :D :D