Matěj21

Máte zkušenost s pupínkem, který praská na rtu?

Ahoj všem, rád bych se zeptal, než navštívím v pondělí lékaře, zda mate zkušenost s malým pupínkem na spodním rtu? Mám ho delší dobu, řekl bych tak 5 měsíců a pokud jsem si všiml, tak se nezvětšuje. Jen jednou za čas se mi na tom místě udělá taková slabá kůže, kterou zuby lehce ztrhnu, koušu si suché rty, když je občas mam. Pak mě trochu páli to místo a za dva dny klid. Ten ret je v tom místě pod tím tvrdší. Jiné příznaky nemám, jsem totiž uživatel žvýkacího tabáku už 5 let… jsem mladý, 21 let, ale mám trochu obavy, že na své odkládání abstinence jsem doplatil. Předem děkuji za Váš názor. Chtěl jsem dodat ještě fotku, ovšem je to tak malé, že fotky jsou rozmazané.

Odpovědi
Filip84

S čím chceš poradit?

Máš suché rty? Máš. Namísto, abys si je kousal, tak si na to pořiď mazání, v lékárně nebo u drogisty.

Žvýkáš tabák pět let? Žvýkáš: žvýkací tabák obsahuje, prokazatelných, 28 karcinogenů, více nikotinu, než tabák ke kouření (takže je návykovější), přímý kontakt tabáku s dutinou ústní poškozuje sliznice, tonsily, zuby, dásně, takže ano: i rty, nepřekvapivě. Navíc je, obvykle, v kontaktu se sliznicí dlouho.

Zbytek máš ve zdroji.

Osobně příliš nerozumím tomu, proč máš zdravotní problém pět měsíců, a až po těch pěti měsících s ním jdeš k lékaři. Ale, jako, já tomu rozumět nemusím, moje zdraví to není, ergo, není to ani moje starost, pouze Tvůj problém.

Navštiv ambulantorium pro pomoc s odvykáním tabáku (kdyby se dostavily silné abstinenční příznaky, abys nebyl překvapen, já, když jsem poprvé přestával kouřit, tak jsem několik dnů nespal a nesral, například), poraď se stran náhradní nikotinové therapie, stanov si „D-day“, po pěti letech by to až tak velký problém být neměl. A pokud selžeš, netrestej se, nehnípej se v tom, ale zkus přijít na to, co bylo spouštěčem, kde jsi selhal (a když nepřijdeš, neřeš: přijdeš příště), a co nejdříve se vrať do abstinence.

Nebo se neptej a nestěžuj si. Každý svého ne/štěstí strůjcem.

V každém případě: držím palce! 🙂

Zdroj: https://www.fnu­sa.cz/zvykani-tabaku-je-skodlivejsi-nez-koureni-rozsirene-je-mezi-detmi-a-dospivajicimi/