justgob

půjčování vnoučat

Musím půjčovat mou dceru tchýni která bydlí s romským přítelem a s kterým řešíme spory přes právníka/i ohledně vnoučat/a nemáme z něj dobrej pocit.Tchýně si za ní může kdykoliv přijít bydlí od nás 300 metrů,ale nepřijde.Má strach z mého manžela,který jí tam chodí kontrolovat,jestli se tam neděje něco proti naší vůli.Podle jejich právníka je to prý šikanování,když se jde kouknout do svého vlasníiho baráku kde má matka pouze věcné břemeno.Prosím poradte

Nejlepší odpověď
ladaadal

Ne, nemusíš dceru půjčovat nikomu krom případů rozvodu a soudem uznaného opatrovnictví. Když nebudeš chtít ty, tak ji tchýně nemusí na dosmrti vidět, kdyby se stavěla na hlavu. To by ses o ní musela nějak špatně starat, aby tě prověřovala sociálka, bába by musela zažádat o opatrovnictví a tak dále, a stejně by to čekalo, až co na to soud.

Další odpovědi
ahold

Ze zákona nemají prarodiče žádný nárok na navštěvování vnoučat. Naopak rodiče mají právo a dokonce i povinnost kontroly místa i prostředí ve kterém se jejich dítě pohybuje po čas jejich nepřítomnosti.

marci1

Píšete, že řešíte spory ohledně vnoučat přes právníka prarodiče. Pokud podají k soudu návrh o úpravu styku prarodiče s vnoučetem, bude záležet na soudu, který prioritně hledí na zájem dítěte. Pokud bude mít dostatečné důkazy, např. psychologické posudky, na jejichž základě bude zřejmé, že není v zájmu dítěte, aby se nadále se svým prarodičem stýkalo, tak je možné, že návrh prarodiče na úpravu styku s dítětem soud zamítne.
Rozhodnutí soudu však předjímat nelze, neboť rozhodující budou i důkazy, které předloží prarodič dítěte.

Zdroj: http://www.prav­nik.cz/poradna/i-3716-uprava-styku-prarodicu-s-vnoucaty.html

MK44

Odpovědnost za dítě nesou rodiče. A tedy nikdo jiný, pokud to nevyplývá ze soudního nařízení.
Pokud je Váš manžel majitelem nemovitosti nebo tam má (např. z titulu manželství s Vámi) trvalé bydliště, nelze mu bránit, aby tam přebýval, pokud to nevyplývá z rozsudku nebo z předběžného opatření soudu. Nemůže ale bránit oprávněné straně využívat práv plynoucích z věcného břemene.

§ 27 Zák. o rodině

odstavec 4: Vyžaduje-li to zájem dítěte a poměry v rodině, může soud upravit styk dítěte s prarodiči a sourozenci.